Alcatel-Lucent ser dagens lys

De to teleudstyrs-kæmper Alcatel og Lucent fusionerer i dag til kæmpen Alcatel-Lucent, der får 79.000 medarbejdere i 130 lande.

Otte måneder efter håndslaget blev givet, fusionerer de to teleudstyrs-producenter Alcatel og Lucent til en ny kommunikations-kæmpe, der fra i dag vil lyde navnet Alcatel-Lucent.

Selskabet vil få en årlig omsætning på den rigtige side af 135 milliarder kroner.

I de otte måneder, der er gået siden fusions-aftalen faldt på plads i begyndelsen af april, har selskaberne været optaget af en lang række følgevirkninger af aftalen.

De inkluderer sikkerheds-bekymringer, sagsanlæg fra investorer og en aktionær-afstemning, der nær fik aftalen til at falde på gulvet.

Sælger satellit-forretning

For at blive sikkerheds-bekymringerne kvit har franske Alcatel besluttet at sælge sin satellit-afdeling, så amerikanske Lucent ikke får indflydelse på Frankrigs politik på området.

Nu skulle alt imidlertid være på plads, og Alcatel-Lucent åbner fredag for handel med den nye aktie på børserne i Paris og New York.

Både franske Alcatel og amerikanske Lucent var før fusionen blandt verdens største leverandører af både trådet og trådløs infrastruktur.

Det nye selskab - der får hovedkvarter i Paris - bliver selvsagt endnu stærkere og får 79.000 medarbejdere i 130 lande. 23.000 af de ansatte kommer til at arbejde med forskning og udvikling.

I spidsen for Alcatel-Lucent har bestyrelsen placeret Patricia Russo, tidligere topchef for Lucent, mens den tidligere Alcatel-topchef, Serge Tchuruk, har fået en fremtrædende plads i bestyrelsen.

Alcatel-Lucent venter at kunne høste betydelige stordriftsfordele af fusionen. Selskabet forventer blandt andet at beskære medarbejderstaben med 9.000 stillinger i løbet af de kommende tre år.

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank