Alcatel-Lucent ser dagens lys

De to teleudstyrs-kæmper Alcatel og Lucent fusionerer i dag til kæmpen Alcatel-Lucent, der får 79.000 medarbejdere i 130 lande.

Otte måneder efter håndslaget blev givet, fusionerer de to teleudstyrs-producenter Alcatel og Lucent til en ny kommunikations-kæmpe, der fra i dag vil lyde navnet Alcatel-Lucent.

Selskabet vil få en årlig omsætning på den rigtige side af 135 milliarder kroner.

I de otte måneder, der er gået siden fusions-aftalen faldt på plads i begyndelsen af april, har selskaberne været optaget af en lang række følgevirkninger af aftalen.

De inkluderer sikkerheds-bekymringer, sagsanlæg fra investorer og en aktionær-afstemning, der nær fik aftalen til at falde på gulvet.

Sælger satellit-forretning

For at blive sikkerheds-bekymringerne kvit har franske Alcatel besluttet at sælge sin satellit-afdeling, så amerikanske Lucent ikke får indflydelse på Frankrigs politik på området.

Nu skulle alt imidlertid være på plads, og Alcatel-Lucent åbner fredag for handel med den nye aktie på børserne i Paris og New York.

Både franske Alcatel og amerikanske Lucent var før fusionen blandt verdens største leverandører af både trådet og trådløs infrastruktur.

Det nye selskab - der får hovedkvarter i Paris - bliver selvsagt endnu stærkere og får 79.000 medarbejdere i 130 lande. 23.000 af de ansatte kommer til at arbejde med forskning og udvikling.

I spidsen for Alcatel-Lucent har bestyrelsen placeret Patricia Russo, tidligere topchef for Lucent, mens den tidligere Alcatel-topchef, Serge Tchuruk, har fået en fremtrædende plads i bestyrelsen.

Alcatel-Lucent venter at kunne høste betydelige stordriftsfordele af fusionen. Selskabet forventer blandt andet at beskære medarbejderstaben med 9.000 stillinger i løbet af de kommende tre år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job