Mobilen kan blive musikbranchens største fjende

Mobiltelefonen er på vej til at overtage rollen som pladebranchens fjende nummer et, når det gælder udveksling af musik.

Tæt på en tredjedel af unge i alderen 8-13 år benytter mobiltelefonen til at udveksle musiknumre – ofte uden at være klar over, de bryder loven.

Det viser en ny undersøgelse af mobilforbruget hos cirka 1.500 unge i aldersgruppen, skriver bbc.co.uk.

Typisk benyttes telefonernes indbyggede Bluetooth-funktion til udvekslingen – men uden at indehaverne af ophavsretten har givet deres samtykke til udvekslingen.

Bag undersøgelsen står Robin Hart fra virksomheden Intuitive Media, der fremhæver resultaterne som et afgørende problem for pladebranchen.

Han mener dog ikke, at pladebranchen bør rykke ud med sagsanlæg eller lignende mod de unge.

- Børn og unge er ikke klar over, at de foretager sig noget ulovligt. Udvekslingen sker i al uskyldighed og der er ikke behov for at kriminalisere dem, mener han.

Omkring en trediedel af deltagerne i undersøgelsen oplyste, at de udveksler musik via mobiltelefonen. Næsten halvdelen af de deltagere, der oplyste, at de ikke udveksler musik på denne måde, fortalte imidlertid, at de godt kunne tænke sig at gøre det.

- Pladebranchen har hidtil angivet udveksling og deling af musik via internettet som sin fjende nummer et, men denne undersøgelse viser, at mobiltelefonen har potentialet til at overgå dette, siger Robin Hart.

Pladebranchen har i de seneste år fremført, at den taber milliarder til musikpirater på internettet, mens kritikere forklarer de faldende salgstal for cd’er med ændringer i selve forbrugsmønstret.

- Musikfaciliteterne på mobiltelefoner er ekspolderet i de seneste måneder, så denne form for ulovlig udveksling var at forvente, siger Justin Pearse, mobilredaktør på New Media Age, der bestilte undersøgelsen hos Intuitive Media.

Justin Pearse mener også undersøgelsens resultater kan betyde en snarlig udbredelse af mobiltelefonen som omdrejningspunktet for udveksling af musik.

- Med de nye telefoner, der er på vej, er det kun et spørgsmål om uger eller måneder, før deling af musik via mobiltelefonen er et fænomen for massemarkedet, siger han.

Undersøgelsen angiver ikke fordelingen af, hvor store andele af den udvekslede musik, der er ophavsretligt beskyttet eller frit at distribuere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job