Mobilen kan blive musikbranchens største fjende

Mobiltelefonen er på vej til at overtage rollen som pladebranchens fjende nummer et, når det gælder udveksling af musik.

Tæt på en tredjedel af unge i alderen 8-13 år benytter mobiltelefonen til at udveksle musiknumre – ofte uden at være klar over, de bryder loven.

Det viser en ny undersøgelse af mobilforbruget hos cirka 1.500 unge i aldersgruppen, skriver bbc.co.uk.

Typisk benyttes telefonernes indbyggede Bluetooth-funktion til udvekslingen – men uden at indehaverne af ophavsretten har givet deres samtykke til udvekslingen.

Bag undersøgelsen står Robin Hart fra virksomheden Intuitive Media, der fremhæver resultaterne som et afgørende problem for pladebranchen.

Han mener dog ikke, at pladebranchen bør rykke ud med sagsanlæg eller lignende mod de unge.

- Børn og unge er ikke klar over, at de foretager sig noget ulovligt. Udvekslingen sker i al uskyldighed og der er ikke behov for at kriminalisere dem, mener han.

Omkring en trediedel af deltagerne i undersøgelsen oplyste, at de udveksler musik via mobiltelefonen. Næsten halvdelen af de deltagere, der oplyste, at de ikke udveksler musik på denne måde, fortalte imidlertid, at de godt kunne tænke sig at gøre det.

- Pladebranchen har hidtil angivet udveksling og deling af musik via internettet som sin fjende nummer et, men denne undersøgelse viser, at mobiltelefonen har potentialet til at overgå dette, siger Robin Hart.

Pladebranchen har i de seneste år fremført, at den taber milliarder til musikpirater på internettet, mens kritikere forklarer de faldende salgstal for cd’er med ændringer i selve forbrugsmønstret.

- Musikfaciliteterne på mobiltelefoner er ekspolderet i de seneste måneder, så denne form for ulovlig udveksling var at forvente, siger Justin Pearse, mobilredaktør på New Media Age, der bestilte undersøgelsen hos Intuitive Media.

Justin Pearse mener også undersøgelsens resultater kan betyde en snarlig udbredelse af mobiltelefonen som omdrejningspunktet for udveksling af musik.

- Med de nye telefoner, der er på vej, er det kun et spørgsmål om uger eller måneder, før deling af musik via mobiltelefonen er et fænomen for massemarkedet, siger han.

Undersøgelsen angiver ikke fordelingen af, hvor store andele af den udvekslede musik, der er ophavsretligt beskyttet eller frit at distribuere.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network