Microsoft-chef tvivler på Nintendo Wii

Mens Nintendos nye spilkonsol, Wii, brager igennem på salgslisterne, drysser en Microsoft-chef nu malurt i bægret. I det lange løb holder Wii ikke, lyder det fra konkurrenten.

Rent salgsmæssigt har Wii fra Nintendo allerede markeret sig som en succes.

Siden den nye spilkonsol blev lanceret i USA 19. november, i Japan 2. december og i Europa 8. december har forbrugerne nærmest revet den ned fra hylderne.

Ikke mindst fordi Wii adskiller sig markant fra de nye spilkonsoller fra Sony og Microsoft, da den satser langt mere på fysisk aktivitet med den specielle Wii-controller, end på banebrydende grafik, sådan som det er tilfældet med konkurrenterne.

Men nu drysser en Microsoft-chef malurt i Nintendos champagneglas.

- Den (Wii, red.) begynder meget stærkt, og det er cool, at den er anderledes, men jeg er bare ikke sikker på, hvor stor den bliver i det lange løb, siger Chris Satchell fra Microsoft Game Development Group til Gamesindustry.biz.

Tvivler på langtidsholdbarhed

Chris Satchell siger til det britiske spilmedie, at han tvivler på, om Wii har det, der skal til for at kunne fastholde spillernes interesse i det lange løb.

Da Wii ramte England tidligere på måneden, blev der solgt mere end 105.000 enheder i løbet af den første weekend.

Det gør Wii til den hurtigst sælgende konsol i historien, og den overgår dermked også Xbox 360 fra Microsoft, der solgte omkring 70.000 enheder i de første par dage, da den blev lanceret sidste år.

Alligevel mener Microsoft-chefen altså, at det er for tidligt at kåre Wii som vinderen i konsolkrigen, og såmænd om han ikke også langer ud efter Sony, der lancerer PS3 i Europa til marts.

Satchell mener nemlig, at Sony halter bagefter, når det kommer til online-services og bruger-genereret indhold.

- Jeg mener ikke, at Sony har det rette fokus, siger Chris Satchell.

Han siger yderligere, at det kræver mange års teknologiske investeringer og millioner af dollars at få en online service som Xbox Live op at køre.

- De jagter ikke et fast mål, de jagter os, der er i en konstant udvikling, siger han til Gamesindustry.biz.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S