IO Interactive ruster sig til fremtidens spilmarked

Men det seneste Hitman-spil som sigtekorn er IO Interactive for alvor i gang med at skyde sig ind på den nye generation af spilkonsoller. Ny teknologi, flere medarbejdere og millioninvesteringer er de nødvendige tiltag.

Artikel top billede

Hvis snigmorderen Agent 47 fra IO Interactive har noget på kornet for tiden, så er det nok fremtiden.

I hvert fald har det seneste spil i Hitman-serien, Bloodmoney, været den første og største milepæl på IO Interactives vej ind på den nye generation af spilkonsoller.

- Jeg synes, at det har været super-spændende at se, hvad vi kunne få ud af Xbox 360, lyder det fra Janos Flösser, der er administrerende direktør i IO Interactive.

Nu er IOI klar til at satse på alle de nye konsoller, Xbox 360, PS3 og Nintendo Wii, proklamerer han.

- Vi har besluttet, at vi skifter til næste generations konsoller og dermed holder op med at producere til Playstation 2 og de andre af de gamle konsoller. Vi har i lang tid været meget fokuserede på det skifte, men det er djævlens svært at nå dertil, siger Janos Flösser.

Mange udfordringer

Med et budget på 140 millioner kroner og omkring 100 tilknyttede medarbejdere er Hitman Bloodmoney ikke bare det første spil fra IOI til Xbox 360. Det er også det første danskudviklede spil til konsollen i det hele taget.

Der er indtil videre solgt omkring 1,6 millioner eksemplarer af det seneste Hitman-spil, hvoraf en stor del af de penge, spillet indbringer, ryger i lommerne på SCi, der ejer IOI, efter at selskabet købte den tidligere ejer, Eidos.

Arbejdet med Hitman Bloodmoney har ikke bare været interessant, fordi det er IOI’s første forsøg med Xbox 360, men også fordi spillet fortæller noget om de krav, der er til moderne spilproduktioner.

- Udfordringerne har været større teams, teknisk mere komplicerede maskiner og fokus på online funktionaliteter og communities. Der har været mange nye ting, men det er ting, som bidrager til at gøre gaming sjovere, siger Janos Flösser.

IOI har netop aflagt årsregnskab, og resultatet lyder på 1,1 millioner kroner efter skat, mens omsætningen er på 103 millioner.

Hvad der måske er nok så interessant at bemærke er, at Hitman Bloodmoney, modtog et væld af gode anmeldelser, da spillet blev spillet blev sendt på gaden i sommer.

Opruster på flere fronter

Det er dog ikke bare Hitman Bloodmoney, der præger dagligdagen i IOI.

For ud over videreudviklingen af det pågældende spil, har virksomheden også gang i det kommende spil Kane & Lynch: Dead Men og et endnu ikke offentliggjort spilprojekt.

- Jeg kan ikke sige, hvad det hedder endnu, men det er et meget anderledes projekt, som jeg personligt har store forventninger til, lyder det hemmelighedsfuldt fra direktøren.

For at kunne følge med de stadig mere krævende spilproduktioner, har IOI i det forgange år ansat omkring 25 nye medarbejdere, så staben nu er på 170 fastansatte og en del freelancere.

Og det er ikke slut med at ansætte folk, for virksomheden søger stadig en stribe nye medarbejdere.

Hver fjerde er udlænding

I dag er omkring 25 procent af de ansatte udlændinge.

De kommer fra hele verden, og det er lige så meget Ukraine og Rumænien, som det er USA og Canada.

Men det er ikke nok bare at have mange medarbejdere i huset, når der skal produceres spil til Xbox 360, Playstation 3 og Nintendo Wii.

Kravet om stadig bedre grafik og teknisk ydeevne stiller også krav til den udviklingsplatform, man bruger til spilproduktionen.

IOI har allerede udviklet sin egen teknologiplatform, Glacier, og nu er man ved at udvikle Glacier 2, der er målrettet til den nye generation af konsoller.

- Vi har bygget en helt ny teknologi til næste generations konsoller, som bliver færdig i 2007. Der er tale om både bedre kvalitet og et meget mere effektivt produktionsredskab, siger Janos Flösser.

Hitman møder Hollywood

Det er målet, at Hitman Bloodmoney skal nå tre millioner solgte eksemplarer, og det er man med 1,6 millioner i dag endnu et stykke fra.

Men i 2007 rammer en ægte Hollywood-produceret Hitman-film biograferne, og det vil selv sagt også øge salget af spillet bag filmen.

Det er IOI’s ejer, SCi, der har solgt rettighederne til filmselskabet 20th Century Fox, men Janos Flösser og IOI har selv godkendt manuskriptet.

- Vi har været inde over manuskriptet for at sikre os, at det havde kvaliteten. Når det er sagt, så har vi egentlig ikke mere indflydelse på den. Nu er det jo Hollywood, så jeg ved ikke, hvor meget man kan forvente, men når man ser på manuskriptet, har den et stort potentiale, siger Janos Flösser.

Filmen har et budget på 50-70 millioner dollar, så det er i hvert fald ikke økonomien, der sætter begrænsninger.

Janus Flösser oplyser, at IOI allerede nu forhandler med filmselskaber om rettighederne til det nye spil Kane & Lynch.

- Øvelsen er at udkomme på flere medier, og det synes jeg er lidt spændende. Det er nok en trend, der er kommet for at blive, siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks