Siemens skal levere norsk beredskabssystem

Den norske stat har færdigforhandlet kontrakten med Siemens, der skal levere et nyt digitalt radiosystem til beredskabsmyndighederne til en værdi af flere milliarder. Også i Danmark nærmer finalen sig i det igangværende Tetra-udbud.

Det bliver Siemens, der kommer til at levere det kommende radiosystem til det norske brandvæsen, politi og sundhedsvæsen.

Norge har i længere tid forhandlet med Siemens om opbygningen og driften af det digitale radiosystem, der skal tage over efter statens gamle analoge systemer, og nu skulle de sidste detaljer været faldet på plads, oplyser det norske justitsministerium.

Prisen skulle efter sigende være på 3,6 milliarder norske kroner, som dækker over alt lige fra opbygningen af radiosystemet til de 40.000 terminaler, som skal anvendes af myndighederne.

- Dette er en stor dag for alle, som har ventet på nødnettet, udtaler direktøren i Nødnettprosjektet, Tor Helge Lyngstøl.

Tetra bliver standarden

Med kontrakten skal Siemens levere radiosystemet til hele Norge, men der er taget det forbehold, at den landsdækkende udbygning ikke kan finde sted, før man har evalueret de første trin i udbygningen.

Systemet bliver baseret på Tetra, som er den teknologi langt de fleste lande efterhånden har valgt til de digitale radiosystemer.

Der er i dag over en million brugere af Tetra i mere end 88 lande.

Fordelen ved at vælge et fælles radiosystem til myndighederne er, at de forskellige offentlige myndigheder får mulighed for at kommunikere med hinanden, for eksempel i tilfælde af terror eller naturkatastrofer.

Den form for kommunikation har tidligere vist sig ikke at fungere med de gamle systemet, blandt andet i forbindelse med terroren 11. september 2001 i USA.

Finale i Danmark

I Danmark vælger man også snart en leverandør til det kommende digitale radiosystem.

I december trak EADS sig fra konkurrencen, så det nu kun er Tetranet, under navnet Dansk Beredskabskommunikation, og et konsortium bestående af danske Damm Celluar Systems (Tetrastar), SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom, der er med i opløbet.

Det Motorola-ejede Tetranet er den mest oplagte vinder, fordi Motorola allerede ejer de frekvenser til Tetra, der anvendes til beredskabskommunikation.

Motorola er, sammen med EADS, der nu har trukket sig, verdens største leverandør af Tetra-systemer.

Økonomistyrelsen regner med at den endelige kontrakt kommer på plads i løbet af det første kvartal i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S