Små firmaer ruster sig mod Krak i sag om dybe links

Mindre erhvervsdrivende nægter at betale for at have linket dybt til deres adresser via Kraks hjemmeside. De er forberedte og villige på en retssag, hvis det skulle komme så vidt. En vil have sine penge tilbage.

Kraks politik om betaling for at linke dybt til adresser på selskabets hjemmeside møder massiv modstand fra små erhvervsdrivende.

Elektronikfirmaet Timco med fem ansatte har modtaget et opkrævningsbrev fra Krak. Men Timco har ikke i sinde at betale de 4.500 kroner, som Krak forlanger.

- Vi fik brevet i sidste uge uden nogen forudgående advarsel. Det finder vi ikke rimeligt, da det ikke klart fremgår af Kraks hjemmeside, at det er ulovligt, siger udviklingsansvarlig Kåre Mai fra Timco.

Han oplyser, at selskabet er klar til en retssag, hvis det skulle komme så vidt.

- Krak får ikke de 4.500 af os, siger han.

Advokat er sat på sagen

Det samme gør sig gældende for negleklinikken negledamen.dk. Virksomheden er dog gået et skridt videre.

- Vi har allerede sat vores advokat på sagen. Og han siger, at Krak bare kan forsøge at køre en retssag, siger negledamen in persona, Sussie Pedersen.

Advokaten har oplyst Sussie Pedersen, at det ikke er normal praksis at udstede hvad han kalder bøder for at linke dybt via Kraks service.

Kræver pengene tilbage

Et forsamlingshus i Solrød har allerede betalt de forlangte 4.500 kroner. Men nu vil folkene bag forsamlingshuset have deres penge tilbage.

- Jeg har tidligere skrevet til Krak om denne sag uden at få noget svar. Men denne gang har jeg stilet brevet direkte til direktionen, hvilket forhåbentligt letter sagsgangen, lyder det fra Torben Johannessen, der har stået for forsamlingshusets hjemmeside.

Han venter nu i spænding på svaret fra Krak.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job