Små firmaer ruster sig mod Krak i sag om dybe links

Mindre erhvervsdrivende nægter at betale for at have linket dybt til deres adresser via Kraks hjemmeside. De er forberedte og villige på en retssag, hvis det skulle komme så vidt. En vil have sine penge tilbage.

Kraks politik om betaling for at linke dybt til adresser på selskabets hjemmeside møder massiv modstand fra små erhvervsdrivende.

Elektronikfirmaet Timco med fem ansatte har modtaget et opkrævningsbrev fra Krak. Men Timco har ikke i sinde at betale de 4.500 kroner, som Krak forlanger.

- Vi fik brevet i sidste uge uden nogen forudgående advarsel. Det finder vi ikke rimeligt, da det ikke klart fremgår af Kraks hjemmeside, at det er ulovligt, siger udviklingsansvarlig Kåre Mai fra Timco.

Han oplyser, at selskabet er klar til en retssag, hvis det skulle komme så vidt.

- Krak får ikke de 4.500 af os, siger han.

Advokat er sat på sagen

Det samme gør sig gældende for negleklinikken negledamen.dk. Virksomheden er dog gået et skridt videre.

- Vi har allerede sat vores advokat på sagen. Og han siger, at Krak bare kan forsøge at køre en retssag, siger negledamen in persona, Sussie Pedersen.

Advokaten har oplyst Sussie Pedersen, at det ikke er normal praksis at udstede hvad han kalder bøder for at linke dybt via Kraks service.

Kræver pengene tilbage

Et forsamlingshus i Solrød har allerede betalt de forlangte 4.500 kroner. Men nu vil folkene bag forsamlingshuset have deres penge tilbage.

- Jeg har tidligere skrevet til Krak om denne sag uden at få noget svar. Men denne gang har jeg stilet brevet direkte til direktionen, hvilket forhåbentligt letter sagsgangen, lyder det fra Torben Johannessen, der har stået for forsamlingshusets hjemmeside.

Han venter nu i spænding på svaret fra Krak.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S