Ud med sproget, Anders B. Christjansen

Fem skarpe: TDC har sænket sine roamingpriser fra 10 til otte kroner per minut. Men er priserne stadig for høje? Vicedirektør hos TDC Mobil, Anders B. Christjansen, giver fem skarpe svar på fem skarpe spørgsmål.

- Hvorfor sænker TDC Mobil priserne med 20 procent?

- Det gør vi, fordi det er for dyrt at roame i udlandet. Så prisen skal ned.

- Hvor mange flere tror du vil bruge mobilen i udlandet, nu når minutprisen falder fra 10 til otte kroner?

- Jeg tror ikke, at det påvirker antallet af brugere markant. Det kan være, at dem, der allerede ringer fra udlandet, vil ringe i længere tid.

- Hvis det er for dyrt at ringe fra udlande, hvorfor sænker I så kun priserne med 20 procent?

- Når du for eksempel ringer fra din ferie i Spanien, så bruger du et spansk mobilselskabs net. Og det spanske mobilselskab sender TDC Mobil en regning, og det er på baggrund af den regning, at vi opkræver dig.

Og de spanske mobilselskaber er ikke villige til at sænke priserne i den udstrækning, som vi gerne vil have dem til. Så derfor kan vi ikke sænke prisen mere lige nu.

- TDC Mobil kalder denne prissænkning for et signal om, at selskabet er villigt til at følge de politiske ønsker om, at priserne skal ned. Hvorfor nøjes med et signal, når I kan gå hele vejen?

- Vi kan ikke sænke priserne yderligere, før vi får hjælp fra Europa Kommissionen og Viviane Reding (EU-kommissær. Red.)

Vi har brug for en implementering af reguleringen, der er undervejs, kommer, så de sydlandske operatører får tvunget deres priser ned. Så kan TDC Mobil også prisen for udlandstelefoni ned.

Det forholder sig jo sådan, at der er flere danskere, som rejser til Spanien, end der er spaniere, der rejser til Danmark. Og derfor er de sydeuropæiske mobiloperatører ikke interesseret i at sænke priserne, fordi det er en god forretning for dem.

Det forholder sig jo anderledes med nordiske selskaber, og vi er derfor interesseret i, at priserne ryger længere ned.

- Hvornår koster det det samme at ringe i mobil i udlandet, som det gør herhjemme?

- Der kommer til at gå nogle år.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S