Kommunalreformens sidste it-fejl er rettet

Kommunalreformens tilbageværende it-problemer ser nu ud til at være løst. KMD sætter dermed et definitivt punktum for Danmarkshistoriens største it-projekt.

Kommunalreformen er nu afsluttet. Igen.

For selvom it-konverteringen fra de gamle til de nye kommuner blev betegnet som en stor succes for KMD, har der været enkelte ridser i lakken, da kommunerne åbnede computerne i begyndelsen af januar.

Borgere i Frederikssund Kommune oplevede i sidste uge et uventet skattetræk på 60 procent, og overførslen af de mange data i slutningen af december og begyndelsen af januar betød, at både Holbæk og Vordingborg kommune havde fejl i ejendomsskatten via betalingsservice.

Også februar-udbetalingen af sociale pensioner vil i 4.000 tilfælde ikke ske til NemKonto som normalt, men derimod på check eller kontant.

Helbredskortet, de såkaldte medicinkort, til 10.000 pensionister har ligeledes knaget. En forsinkelse ved årsskiftet betød, at apotekerne og kommunerne i nogle dage i januar måtte køre med alternative procedurer.

Men KMD mener selv, at de fejl nu er rettet. Og generelt har antallet af fejlene været færre end forventet, lyder det fra KMD.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job