Dansk firma vil bruge mobil-backup intelligent

3GSM 2007: Det danske firma Zyb, der tilbyder backup af mobilkontakter, vil begynde at bruge de 90.000 brugeres data mere aktivt. Internettjenesten skal selv kunne fortælle dig, hvem du burde kende.

Barcelona: Hal 7 på mobilmessen 3GSM er stedet, hvor de mere underholdningsbaserede firmaer holder til.

Der er Yahoo!, der præsenterer en smart mobilbrowser, der er spilfirmaerne og dem, der producerer erotisk indhold til telefonerne.

Midt i virvaret finder man den danske virksomhed Zyb, der trods en beskedne stand har store visioner for virksomhedens fremtid.

Zyb blev etableret i 2005 med hjemmesiden zyb.com, hvor man gratis kan lave en backup af mobiltelefonens kontakter og kalender. Tjenesten har indtil videre fået 90.000 brugere, der tilsammen har uploadet mere end fire millioner kontakter.

På 3GSM fortæller Tommy Ahlers, der er administrerende direktør i Zyb, at de mange backup-data nu skal bruges mere aktivt.

- Som bruger vil du få en profilside, hvor du kan poste dine kontakter, din kalender, dine billeder, dine sms’er og en masse andet. Du vil selv kunne søge efter nye venner og kontakter, men du vil også opleve, at systemet selv popper op med en besked om, at de her fem personer har mere end ti kontakter tilfælles med dig, forklarer Tommy Ahlers.

Startede i det små

Zyb har i dag 23 ansatte og fortsat pænt røde tal på bundlinien, fordi virksomheden endnu er i opstartsfasen.

Det er Nordic Venture Partners, der betaler gildet, og med en mand som Preben Damgaard i bestyrelsen, tyder noget på, at der er nogen, der øjner et potentiale i Zybs forretningsstrategi.

- Det her kan blive den store millionforretning, når vi begynder at bruge dine data fra mobiltelefonen til noget intelligent. Det ultimative mål er at bruge en masse data fra mobilerne aktivt på internettet. Når du har oprettet en profil, vil du for eksempel også kunne bede om FCKs kampprogram, fordi vi har et link til din mobil, siger Tommy Ahlers.

Det koster i omegnen af 80.000 kroner for en stand som Zybs på 3GSM. Dertil kommer udgifterne til de otte medarbejdere, der er med til messen, så det er selvfølgelig afgørende, at der kommer noget konkret ud af tilstedeværelsen på messen.

- Ingen vil snakke med nogen, der ikke har et produkt, og derfor er vi begyndt med simple backup-løsninger, som vi kan vise frem. Men der er faktisk meget stor interesse for vores idéer, så det er pengene værd, siger Tommy Ahlers.

Zyb har i dag partneraftaler med tre teleoperatører, der anbefaler kunderne at bruge backup-tjenesten, heriblandt det tyske E-Plus.

Simpel løsning

3GSM handler i høj grad om at være med på det teknologiske beat. Alle udstillerne har deres bud på fremtiden med på messen.

Den lille danske virksomhed Zyb har lanceret en SMS-backup, hvor man kan videresende sms-beskeder til et Zyb-nummer, så man altid har plads til at gemme de beskeder, man har brug for at gemme.

Det må siges at være en temmelig lavpraktisk tjeneste på en messe, hvor alting drejer sig om de nyeste teknologier med HSDPA og mobil tv som et par af de mest brugte ord. Men måske er det netop Zybs tjeneste, mener Tommy Ahlers.

- Teleselskaberne har travlt med alt muligt andet. De har været lidt dovne og i hvert fald troet, at de selv skulle fikse alle problemer – men det har de ikke gjort. Derfor er de nødt til at lade sådan nogen som os være partnere, lyder det fra Zybs administrerende direktør.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg