Apple kan tjene fedt på Adobes nye produkter

Apple kan tjene over fem milliarder kroner ekstra på at sælge nye computere, når Adobe udgiver sin tredje version af CS-pakken.

Den nye version af Adobes Creative Suite, CS3, kan ende med at skæppe godt i kassen hos Apple, der kan se frem til et muligt mersalg på op til fem milliarder kroner ekstra på hardware.

Adobe bekræfter, at selskabet vil begynde udsendelsen af CS3-pakken 27. marts.

Den tidligere version, CS2, kører under Apples Rosetta emuleringsteknologi, der gør, at den kan køre på Apples Intel-baserede maskiner.

CS3 kører umiddelbart på de Intel-baserede maskiner, og det giver en hurtigere afvikling af programmerne på computeren.

Apple kan sælge en halv million flere computere

”CS3 har også en stor effekt på Apple,” siger senioranalytiker Gene Munster fra Piper Jaffray & Co.

”Det er den første CS-pakke, der er optimeret til Intel Mac-computere. Mange professionelle har ventet på denne lancering, før de ville springe fra deres powerpc-baserede mac-computere til de nye Intel-baserede modeller,” siger han og fortsætter:

”Hvis man antager, at 15 procent af denne kundegruppe vil skifte til en Mac Pro eller en Macbook Pro, så vil CS3 alene give et mersalg på 450.000 computere.”

[i]Oversat af Christian Carlsen[/b]




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere