Investorer satser 42 millioner på Napatech

Northzone Ventures og og Ferd Venture satser 42,5 millioner kroner på, at det bliver i år, at Napatech, der udvikler programmerbare netværkskort, får sit store gennembrud.

Udvikling, ekspansion og markedsføring har kostet it-selskabet Napatech hele egenkapitalen og mere til. Årets resultat før skat er faldet fra minus 15 millioner kroner i 2005 til minus 50 millioner kroner i 2006.

Investorernes og ledelsens tro på fremtiden for Napatechs programmerbare netværkskort er imidlertid usvækket, og det udløser endnu en kapitalindsprøjtning.

"Vi har fået 42,5 millioner fra Northzone Ventures og Ferd Venture," fortæller Henrik Brill Jensen, administrerende direktør, Napatech.

Udover Northzone Ventures og Ferd Venture er også SeedCapital og en stribe såkaldte business angels blandt ejerne af Napatech.

Pengene skal dels bruges til at retablere egenkapitalen, dels dække udgifter til planlagte aktiviteter inden for salg, udvikling og markedsføring.

"Når de penge er brugt, er der stadig 17,5 millioner kroner tilbage til yderligere aktiviteter inden for salg og markedsføring," siger Henrik Brill.

Det Napatech kan

Napatech udvikler og producerer intelligente og programmerbare et og 10 Gigabit Ethernet Netværkskort.

Netværkskortene kan programmeres, så computerens processor får mere tid til andet arbejde. For eksempel ved at foretage en hardwareacceleration, der foregår på netværkskortet. Den operation giver cpu'en mere tid til at arbejde med egentlige netværkstrafikanalyser eller måske en anden applikation.

Napatech sælger typisk sin teknologi til andre selskaber, der bygger et færdigt produkt, hvor netværksadapteren indgår som delkomponent.

Sidste år overtog Napatech selskabet Xyratex og har nu kun én væsentlig konkurrent tilbage i hele verden - det new zealandske firma Endace.

Udvider både her og der

I meget grove træk udvikler Napatech i Danmark og sælger i USA. Virksomheden har et kontor med fire mand i Californien, men der er seks timers tidsforskel alene til den amerikanske østkyst, og det er utilfredsstillende for kunder, der skal have service og support.

"Der er meget stor og stigende interesse for vores produkter, og det kræver, at vi mander op og bliver i stand til at supportere kunder også på østkysten," siger Henrik Brill, der snarest vil åbne et Napatech-kontor på Atlanterhavskysten af USA.

Også de hjemlige aktiviteter kan vente at få del i de 42,5 millioner kroner.

Napatechs direktør fortæller, at selskabets indtjening i øjeblikket ligger og svinger omkring break even, men at reelle sorte tal på bundlinjen først kan forventes ved udgangen af 2007 og begyndelsen af 2008.

En væsentlig årsag til direktørens forventninger om overskud på driften ved udgangen af året er, at mængden af netværkstrafik fordobles hvert år, mens regnekraften i computernes processorer kun stiger 40 procent.

Præcis den samme melding om overskud ved udgangen af året, kom Henrik Brill også med for et år siden, men i år skulle det være ganske vist.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S