Kriminalforsorgen vil spare millioner på IP-telefoni

Tema: En besparelse på to millioner kroner om året. Sådan lyder business casen hos Kriminalforsorgen, der i øjeblikket foretager et komplet skifte til IP-telefoni til alle 5000 ansatte.

Den største røver i de danske fængsler er måske i virkeligheden telefonsystemet.

I hvert fald regner Kriminalforsorgen med at kunne opnå massive besparelser ved at skrotte det gamle telefonsystem og foretage et komplet skifte til IP-telefoni.

Konverteringen har allerede været i gang i nogen tid, og når de sidste af de 5000 ansatte har skriftet telefon til sommer, er de ikke urealistisk, at IP-telefon-systemet kan spare Kriminalforsorgen to millioner kroner om året.

"Vi har cirka 100 institutioner, som havde 100 centraler med 100 servicekontrakter. Og det kunne vi hurtig lave en ret god business case på ved at skifte til IP-telefoni," forklarer Lars Vinther, kontorchef for Kriminalforsorgens it-afdeling.

Nye numre

Skiftet til IP-telefoni betyder blandt andet, at alle ansatte skal have eller har fået nyt telefonnummer. Gevinsten er så til gengæld, at de ansatte ringer gratis, når opkaldet er til en kollega, der også er koblet op på det lokale netværk.

"Vi taler mere internt, end vi på forhånd havde målt os frem til. Det er jo gratis, fordi det er på vore eget netværk, og det tror jeg er en stor fordel," siger Lars Vinther.

Samtidig kan man slå nummeret på alle 5000 ansatte op via telefonens display, og systemet giver også mulighed for telefonkonferencer, avanceret notering og voicemail, forklarer Lars Vinther.

"Det giver en enorm fleksibilitet. For det første har vi fået en struktureret nummerserie, og så er der en masse service-ydelser på IP-telefoni, som vi ikke havde på det gamle system."

Mange vælger mobiltelefoner

I forbindelse med skiftet til IP-telefoni får Kriminalforsorgen også ændret adskillelsen mellem fastnet- og mobiltelefonerne, så alle telefoner fremover hører under den samme nummerserie.

Hver institution finder ud af, hvor mange fastnettelefoner og hvor mange mobiltelefoner, man har brug for, og så får de for eksempel 30 numre i den samme serie. Lars Vinther fortæller, at interessen for mobiltelefonerne har været større end ventet.

Der er dog ikke tale om, at mobiltelefonen skifter fra GSM-netværket, når man er i nærheden af institutionens trådløse bredbånd.

"Men vi har til gengæld en aftale med Sonofon, så det ikke koster noget at tale på den nærmeste mast, så har det ikke ret stor økonomisk betydning," forklarer Lars Vinther.

Fra anarki til orden

Kriminalforsorgen regner med, at IP-telefoni-systemet koster omkring 6 millioner, og med en årlig besparelse på to millioner er den udgift hurtigt tjent ind igen.

Besparelsespotentialet skyldes ikke mindst, at Kriminalforsorgens 100 forskellige institutioner hidtil selv har styret telefoni-investeringerne.

"Der har virkelig været et enormt anarki i det her, for hver institution har selv anskaffet både fastnet- og mobiltelefoner. Så hvis man går rigtig dybt i ned i det her, vil business casen formentlig opfylde enhver Handelshøjskole-elevs drøm," lyder det fra Lars Vinther.

Kontorchefen tilføjer dog, at der endnu er en del arbejde tilbage, inden man kender den endelige, konkrete besparelse.

"Vi er jo ikke færdige endnu, og vi skal først i gang med de store installationer nu, så det kan godt flytte tallene lidt frem og tilbage. Vi kender heller ikke nedslidningstakten og servicebehovet på det her, men indtil videre ser det meget fornuftigt ud," siger han.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS