Investorer spytter nye millioner i WiFi-netværket Fon

WiFi-netværket Fon får ny tilført yderligere 75 millioner kroner fra investorerne. Det sker blot et år efter, at blandt andre Skype og Google spyttede en lignende sum penge i Fon-kassen.

Artikel top billede

WiFi-netværket Fon får nu ekstra 75 millioner kroner til at kunne udvide forretningen.

Fon er på rekordtid blevet en af verdens største hotspot-udbydere ved at organisere de mange tusinde medlemmer, så de kan dele deres private internetforbindelse med andre medlemmer via en trådløs router.

Fon påstår selv, at der nu er 320.000 mennesker i netværket.

For et år siden modtog Fon omrking 135 millioner fra blandt andre Google og Skype. Siden da er Fon også startet op i Danmark, hvor over 1.000 medlemmer nu stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre.

Til sammenligning har TDC omkring 700 hotspots.

Penge skal bruges til vækst

Martin Varsavsky, der har stiftet FON og er administrerende direktør, mener, at de nye investeringer kan få stor betydning for Fons fremtid.

"Vi er meget stolte af det, som vi har skabt det seneste år og ligeså stolte at kunne byde velkommen til støtten og indsigten fra de nye. Det at have nogle af de mest respekterede spillere i verden styrker Fons vision," siger han.

Fon ønsker endnu ikke at oplyse, hvem der i denne omgang tilfører virksomheden de 75 millioner. Sikkert er det dog, at pengene – sammen med investorernes ekspertise – skal bruges til at sikre Fon yderligere vækst.

Fon ikke bare et netværk, det er også en kommerciel virksomhed. De medlemmer, der ikke selv stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre, betaler for at koble sig op på et Fon-hotspot.

I sådanne tilfælde går enten alle eller en del af pengene til virksomheden bag Fon, der holder til i Madrid.

Læses lige nu

    Annonce

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S