Investorer spytter nye millioner i WiFi-netværket Fon

WiFi-netværket Fon får ny tilført yderligere 75 millioner kroner fra investorerne. Det sker blot et år efter, at blandt andre Skype og Google spyttede en lignende sum penge i Fon-kassen.

Artikel top billede

WiFi-netværket Fon får nu ekstra 75 millioner kroner til at kunne udvide forretningen.

Fon er på rekordtid blevet en af verdens største hotspot-udbydere ved at organisere de mange tusinde medlemmer, så de kan dele deres private internetforbindelse med andre medlemmer via en trådløs router.

Fon påstår selv, at der nu er 320.000 mennesker i netværket.

For et år siden modtog Fon omrking 135 millioner fra blandt andre Google og Skype. Siden da er Fon også startet op i Danmark, hvor over 1.000 medlemmer nu stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre.

Til sammenligning har TDC omkring 700 hotspots.

Penge skal bruges til vækst

Martin Varsavsky, der har stiftet FON og er administrerende direktør, mener, at de nye investeringer kan få stor betydning for Fons fremtid.

"Vi er meget stolte af det, som vi har skabt det seneste år og ligeså stolte at kunne byde velkommen til støtten og indsigten fra de nye. Det at have nogle af de mest respekterede spillere i verden styrker Fons vision," siger han.

Fon ønsker endnu ikke at oplyse, hvem der i denne omgang tilfører virksomheden de 75 millioner. Sikkert er det dog, at pengene – sammen med investorernes ekspertise – skal bruges til at sikre Fon yderligere vækst.

Fon ikke bare et netværk, det er også en kommerciel virksomhed. De medlemmer, der ikke selv stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre, betaler for at koble sig op på et Fon-hotspot.

I sådanne tilfælde går enten alle eller en del af pengene til virksomheden bag Fon, der holder til i Madrid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse