Investorer spytter nye millioner i WiFi-netværket Fon

WiFi-netværket Fon får ny tilført yderligere 75 millioner kroner fra investorerne. Det sker blot et år efter, at blandt andre Skype og Google spyttede en lignende sum penge i Fon-kassen.

Artikel top billede

WiFi-netværket Fon får nu ekstra 75 millioner kroner til at kunne udvide forretningen.

Fon er på rekordtid blevet en af verdens største hotspot-udbydere ved at organisere de mange tusinde medlemmer, så de kan dele deres private internetforbindelse med andre medlemmer via en trådløs router.

Fon påstår selv, at der nu er 320.000 mennesker i netværket.

For et år siden modtog Fon omrking 135 millioner fra blandt andre Google og Skype. Siden da er Fon også startet op i Danmark, hvor over 1.000 medlemmer nu stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre.

Til sammenligning har TDC omkring 700 hotspots.

Penge skal bruges til vækst

Martin Varsavsky, der har stiftet FON og er administrerende direktør, mener, at de nye investeringer kan få stor betydning for Fons fremtid.

"Vi er meget stolte af det, som vi har skabt det seneste år og ligeså stolte at kunne byde velkommen til støtten og indsigten fra de nye. Det at have nogle af de mest respekterede spillere i verden styrker Fons vision," siger han.

Fon ønsker endnu ikke at oplyse, hvem der i denne omgang tilfører virksomheden de 75 millioner. Sikkert er det dog, at pengene – sammen med investorernes ekspertise – skal bruges til at sikre Fon yderligere vækst.

Fon ikke bare et netværk, det er også en kommerciel virksomhed. De medlemmer, der ikke selv stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre, betaler for at koble sig op på et Fon-hotspot.

I sådanne tilfælde går enten alle eller en del af pengene til virksomheden bag Fon, der holder til i Madrid.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S