Investorer spytter nye millioner i WiFi-netværket Fon

WiFi-netværket Fon får ny tilført yderligere 75 millioner kroner fra investorerne. Det sker blot et år efter, at blandt andre Skype og Google spyttede en lignende sum penge i Fon-kassen.

Artikel top billede

WiFi-netværket Fon får nu ekstra 75 millioner kroner til at kunne udvide forretningen.

Fon er på rekordtid blevet en af verdens største hotspot-udbydere ved at organisere de mange tusinde medlemmer, så de kan dele deres private internetforbindelse med andre medlemmer via en trådløs router.

Fon påstår selv, at der nu er 320.000 mennesker i netværket.

For et år siden modtog Fon omrking 135 millioner fra blandt andre Google og Skype. Siden da er Fon også startet op i Danmark, hvor over 1.000 medlemmer nu stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre.

Til sammenligning har TDC omkring 700 hotspots.

Penge skal bruges til vækst

Martin Varsavsky, der har stiftet FON og er administrerende direktør, mener, at de nye investeringer kan få stor betydning for Fons fremtid.

"Vi er meget stolte af det, som vi har skabt det seneste år og ligeså stolte at kunne byde velkommen til støtten og indsigten fra de nye. Det at have nogle af de mest respekterede spillere i verden styrker Fons vision," siger han.

Fon ønsker endnu ikke at oplyse, hvem der i denne omgang tilfører virksomheden de 75 millioner. Sikkert er det dog, at pengene – sammen med investorernes ekspertise – skal bruges til at sikre Fon yderligere vækst.

Fon ikke bare et netværk, det er også en kommerciel virksomhed. De medlemmer, der ikke selv stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre, betaler for at koble sig op på et Fon-hotspot.

I sådanne tilfælde går enten alle eller en del af pengene til virksomheden bag Fon, der holder til i Madrid.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S