Artikel top billede

Ny direktør: Dell skal igen være størst i Danmark

Dell Computers nye danske direktør ser frem til igen at få Dell placeret øverst på podiet. To måske tre år vil det tage, før vi igen er Danmarks største pc-leverandør, lover Stig Jørgensen.

Dell har i mange år været verdens største pc-leverandør, og det skal Dell være igen.

I Danmark ligger ansvaret for en succesfuld relancering af pc-producenten hos den nye direktør Stig Jørgensen, der tiltræder den 1. april.

"Markedsandele er vanskelige at bevæge, men det skal nok lykkes i løbet af to måske tre år at revitalisere Dell i en version 2.0, så selskabet igen bliver Danmarks største pc-leverandør," siger Stig Jørgensen.

15 år med software

Stig Jørgensen har beskæftiget sig med it - mestendels software - de sidste 15 år og ser frem til at få foden under en anden slags bord.

"10 år har jeg tilbragt hos Oracle på forskellige poster. Senest har jeg samlet en ny organisation på tværs af 13 lande med vesteuropæisk ansvar for Oracles partnere, så at være direktør med ansvar for Dells danske forretning er klart en anden type job, men samtidig også en spændende udfordring," lyder det fra Stig Jørgensen.

Kiks, sodavand eller pc-servere

Dell, der det meste af sin tid har været kendt som hardwareleverandør, skal "revitaliseres," hvilket blandt andet indebærer, at hardwareproducenten i højere grad skal være "løsningsorienteret."

"Med tiden har jeg fået mere fokus på de opgaver, der skal løses end på, hvad det er for et produkt. Om det er kiks, sodavand, pc-servere eller databaser er for mig ikke så afgørende. Det er mere den opgave, som skal løses, der tiltrækker mig," siger Stig Jørgensen.

Han vurderer Dell som et af de stærkeste varemærker i verden og ser det at sparke pc-producenten tilbage i front i form af en model Dell 2.0 som meget spændende og en stor udfordring.

Og om et par år eller måske tre, så skulle den sag være klaret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere