DR mangler kvart milliard i medielicenspenge

Over 100.000 danskere betaler ikke medielicens, hvilket giver DR et årligt efterslæb på omkring en kvart milliard kroner. De penge skal anskaffes ved at appellere til folks samvittighed og få etableret pc-forhandlerindberetning, lyder det fra DR.

Artikel top billede

"Du er nummer 24 i køen. Og vil blive ekspederet om cirka…25 minutter."

Sådan lød telefonsvareren, da Computerworld ringede til DR Licens for at høre, hvordan det gik med at kradse medielicenspenge ind.

Grunden til opkaldet var, at 135.000 danskere for to måneder siden modtog et brev fra DR Licens- og Programservice, hvori de fik en påmindelse om at betale 1.075 kroner halvårligt til medielicensen.

Og det har godt 33.500 indtil videre gjort.

"Vi er rigtig godt tilfredse med vores kampagne. Den har skaffet os 23.500 medielicensbetalere og 2.500, der betaler til radiolicens. Udover kampagnen har 10.000 betalt medielicens, så vi er i alt oppe på omtrent 33.500 betalere," lyder det fra chefen for DR's direktionssekretariat, Peter Kyhl.

Han fortæller, at DR i marts måned har over to millioner licensbetalere.

Og det er en historisk milepæl, som den statslige mediekoncern nu for første gang har rundet.

Over 100.000 betaler ikke

Peter Kyhl fortæller, at det reelle tal af sortseere dog kan være noget større, da kampagnen hovedsagligt var rettet mod de 18 til 30-årige danskere.

Og hvad så med de over 100.000 danskere, der ikke blev påvirket af brevtruslen i januar, og som tilsammen giver et licens-efterslæb på over 215 millioner kroner årligt.

"Det koster os penge, hver gang vi laver en kampagne. Og så skal man også tænke på, hvor mange gange vi kan forsvare at sende breve ud til mulige licensbetalere," forklarer Peter Kyhl.

Han regner derfor med, at knap kvarte milliard er tabte penge, indtil DR igen kan føre en ny kampagne rettet mod de manglende betalere.

Kontrolinstanser på vej

Peter Kyhl understreger dog, at ikke alle de manglende betalere nødvendigvis snyder.

"Men vi sender jo 135.000 breve ud, fordi vi forventer, at alle modtagere skal betale medielicensen," fortæller Peter Kyhl om medielicenskampagnen, der har kostet i omegnen af 20 millioner kroner.

Så for at få de sidste licensmillioner i kassen appellerer han til computer-, radio- og tv-brugernes samvittighed. Og ikke mindst ønsker han at udbygge forhandler-indberetningen.

Den kendes blandt andet fra tv-forhandlere, der indberetter fjernsynskøbere til DR Licens.

"Vi har kontakt til forhandlerne, der kan hjælpe med at indberette, når en person køber en pc. Det kan jo hjælpe folk, så de slipper selv for at tilmelde sig licens-ordningen nede på postkontoret," lyder det fra Peter Kyhl.

Han forklarer dog, at der stadig er en masse formalia, der skal tages hånd om, så eksempelvis tv-licensbetalere ikke bliver dobbeltfaktureret, når de køber en computer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job