DR mangler kvart milliard i medielicenspenge

Over 100.000 danskere betaler ikke medielicens, hvilket giver DR et årligt efterslæb på omkring en kvart milliard kroner. De penge skal anskaffes ved at appellere til folks samvittighed og få etableret pc-forhandlerindberetning, lyder det fra DR.

Artikel top billede

"Du er nummer 24 i køen. Og vil blive ekspederet om cirka…25 minutter."

Sådan lød telefonsvareren, da Computerworld ringede til DR Licens for at høre, hvordan det gik med at kradse medielicenspenge ind.

Grunden til opkaldet var, at 135.000 danskere for to måneder siden modtog et brev fra DR Licens- og Programservice, hvori de fik en påmindelse om at betale 1.075 kroner halvårligt til medielicensen.

Og det har godt 33.500 indtil videre gjort.

"Vi er rigtig godt tilfredse med vores kampagne. Den har skaffet os 23.500 medielicensbetalere og 2.500, der betaler til radiolicens. Udover kampagnen har 10.000 betalt medielicens, så vi er i alt oppe på omtrent 33.500 betalere," lyder det fra chefen for DR's direktionssekretariat, Peter Kyhl.

Han fortæller, at DR i marts måned har over to millioner licensbetalere.

Og det er en historisk milepæl, som den statslige mediekoncern nu for første gang har rundet.

Over 100.000 betaler ikke

Peter Kyhl fortæller, at det reelle tal af sortseere dog kan være noget større, da kampagnen hovedsagligt var rettet mod de 18 til 30-årige danskere.

Og hvad så med de over 100.000 danskere, der ikke blev påvirket af brevtruslen i januar, og som tilsammen giver et licens-efterslæb på over 215 millioner kroner årligt.

"Det koster os penge, hver gang vi laver en kampagne. Og så skal man også tænke på, hvor mange gange vi kan forsvare at sende breve ud til mulige licensbetalere," forklarer Peter Kyhl.

Han regner derfor med, at knap kvarte milliard er tabte penge, indtil DR igen kan føre en ny kampagne rettet mod de manglende betalere.

Kontrolinstanser på vej

Peter Kyhl understreger dog, at ikke alle de manglende betalere nødvendigvis snyder.

"Men vi sender jo 135.000 breve ud, fordi vi forventer, at alle modtagere skal betale medielicensen," fortæller Peter Kyhl om medielicenskampagnen, der har kostet i omegnen af 20 millioner kroner.

Så for at få de sidste licensmillioner i kassen appellerer han til computer-, radio- og tv-brugernes samvittighed. Og ikke mindst ønsker han at udbygge forhandler-indberetningen.

Den kendes blandt andet fra tv-forhandlere, der indberetter fjernsynskøbere til DR Licens.

"Vi har kontakt til forhandlerne, der kan hjælpe med at indberette, når en person køber en pc. Det kan jo hjælpe folk, så de slipper selv for at tilmelde sig licens-ordningen nede på postkontoret," lyder det fra Peter Kyhl.

Han forklarer dog, at der stadig er en masse formalia, der skal tages hånd om, så eksempelvis tv-licensbetalere ikke bliver dobbeltfaktureret, når de køber en computer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S