Overskud i fynsk katalog-hus ramt af udviklings-pris

Specialisten i automatisk katalogproduktion og e-handel, fynske Hedal Kruse Brohus, måtte sidste år se overskuddet falde på grund af omkostninger til udvikling af selskabets seneste produkt.

Hedal Kruse Brohus, der er specialister i automatisk katalogproduktion og e-handel, halede i 2006 det tredje millionoverskud hjem i træk. Overskuddet faldt med godt 300.000 kroner i forhold til året før, hvilket udviklingen af et nyt produkt får skylden for.

"Vi har netop lanceret vores nye softwareprodukt Hesehus 2:0, der samler katalogproduktion og e-handel i én modulopbygget løsning," siger Lars Hedal, administrerende direktør, Hedal Kruse Brohus.

Der er fremgang i markedet for kataloger og e-handel, og derfor forventer det fynske softwarehus, at omsætningsvæksten fortsætter, mens overskuddet ventes at blive på niveau med det i 2006.

Også videnregnskab

Medarbejder nummer 30 bliver ansat i løbet af de næste par måneder, og det er en fordobling af antallet af ansatte på to år.

I tillæg til årsregnskabet udarbejder Hedal Kruse Brohus hvert år et videnregnskab, hvor virksomheden blandt andet får kastet lys over, hvor tilfredse kunderne er.

"Kundetilfredsheden er fortsat høj, og det er dejligt at se. Vi har klare mål for væksten, men vi skal også være en sund virksomhed med tilfredse kunder," siger Lars Hedal.

Grossist og produktion

Kunderne er typisk større grossist- eller produktionsvirksomheder med en tung katalogproces og/eller behov for en e-handelsløsning. Blandt kunderne tæller firmaet Montana, Damixa, Kompan, Brødrene Dahl, Krea og FDM travel.

Hedal Kruse Brohus ejes af Lars Hedal, Mads Brohus, Jacob Kruse, 3C Venture og en række partnere på reklamebureauet Nørgård Mikkelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse