Ubuntu på vej med mobil-Linux

Ubuntu Linux-udviklere vil øge spændvidden af deres open source-software så det også kan køre på håndholdt udstyr med adgang til internettet.

Computerwolrd News Service: Ubuntus udviklere skal mødes ved Linux-konferencen, Ubuntu Developer Summit i Sevilla i Spanien senere på ugen for at diskutere detaljerne i det nye Ubuntu mobil og embedded-projekt.

Ubuntu-programmørerne vil designe en mobil-version af deres Debian-baserede Linux-styresystem i samarbejde med Intel, der angiveligt har planer om at producere en ny strømsparende processor og chipsset-arkitektur med henblik på at give håndholdt udstyr samme internet-kapacitet som pc'er.

I kølvandet på Gnome

Ubuntus samarbejde med Intel kommer i hælene på et lignende projekt, Intel er partner i , der hedder Gnome Mobile & Embedded initiativet (GMAE), der blev annonceret den 19. april i år.

Initiativet inviterer udviklere, producenter og andre interesserede til at være med til at udvikle applikationer til håndholdt udstyr baseret på open source-projektet Gnome.

Det ser ud som om, at Ubuntu Linux bliver mere og mere populær blandt brugere.

Dell annoncerede i sidste uge, at virksomheden ville tilbyde Ubuntu Linux på dens kommende Linux-pc'er og bærbare.

Ifølge Dell er beslutningen truffet på baggrund af en brugerundersøgelse, der viser en stor interesse i Ubuntu Linux.

De udfordringer, der venter Ubuntus udviklere i arbejdet med den mobile version, inkluderer designet af en innovativ grafisk brugerflade og overskuelig administration af funktioner.

Mobil-versionen forventes at være klar til udgivelse i oktober sammen med den nye Ubuntu 7.10 version.

”Selv om det stadig er forholdsvist få brugere, der bruger Linux på deres smartphones - kun cirka seks procent - vil efterspørgslen på open source stige i takt med, at flere telefonproducenter bevæger sig væk fra den traditionelle platform,” siger Nick Spencer, der er analytiker hos Canalys.com.

Oversat af Ditte Thøgersen

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura