Ubuntu på vej med mobil-Linux

Ubuntu Linux-udviklere vil øge spændvidden af deres open source-software så det også kan køre på håndholdt udstyr med adgang til internettet.

Computerwolrd News Service: Ubuntus udviklere skal mødes ved Linux-konferencen, Ubuntu Developer Summit i Sevilla i Spanien senere på ugen for at diskutere detaljerne i det nye Ubuntu mobil og embedded-projekt.

Ubuntu-programmørerne vil designe en mobil-version af deres Debian-baserede Linux-styresystem i samarbejde med Intel, der angiveligt har planer om at producere en ny strømsparende processor og chipsset-arkitektur med henblik på at give håndholdt udstyr samme internet-kapacitet som pc'er.

I kølvandet på Gnome

Ubuntus samarbejde med Intel kommer i hælene på et lignende projekt, Intel er partner i , der hedder Gnome Mobile & Embedded initiativet (GMAE), der blev annonceret den 19. april i år.

Initiativet inviterer udviklere, producenter og andre interesserede til at være med til at udvikle applikationer til håndholdt udstyr baseret på open source-projektet Gnome.

Det ser ud som om, at Ubuntu Linux bliver mere og mere populær blandt brugere.

Dell annoncerede i sidste uge, at virksomheden ville tilbyde Ubuntu Linux på dens kommende Linux-pc'er og bærbare.

Ifølge Dell er beslutningen truffet på baggrund af en brugerundersøgelse, der viser en stor interesse i Ubuntu Linux.

De udfordringer, der venter Ubuntus udviklere i arbejdet med den mobile version, inkluderer designet af en innovativ grafisk brugerflade og overskuelig administration af funktioner.

Mobil-versionen forventes at være klar til udgivelse i oktober sammen med den nye Ubuntu 7.10 version.

”Selv om det stadig er forholdsvist få brugere, der bruger Linux på deres smartphones - kun cirka seks procent - vil efterspørgslen på open source stige i takt med, at flere telefonproducenter bevæger sig væk fra den traditionelle platform,” siger Nick Spencer, der er analytiker hos Canalys.com.

Oversat af Ditte Thøgersen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS