Investorer skubber en kvart milliard ind i Joost

Fire store investorer skubber en kvart milliard kroner ind i Janus Friis og Niklas Zennströms tv-projekt, Joost, der indtil nu alene har været finansieret af de to stifteres egen lomme. Pengene skal bruges til ekspansion.

Artikel top billede

Janus Friis' tv-projekt Joost får tilført en kvart milliard kroner i kapital.

Kun en uge efter den formelle lancering har Janus Friis og Niklas Zennströms tiltrukket betydelige beløb i kapital-tilskud til deres net-tv-projekt, Joost.

Fire store kapitalfonde har nemlig ifølge Financial Times pumpet godt en kvart milliard kroner ind i selskabet bag Joost.

Fondene er Sequioa Capital, der tidligere har pumpet penge ind i Yahoo, Google og YuoTube, Index Ventures, der tidligt investerede i Skype, samt medieselskabet CBS og Hong Kong-milliardæren Li Ka-shing, der er Asiens rigeste mand og ejer af Hutchison Whampoa, som blandt andet er medejer af teleselskabet 3.

Ifølge Financial Times er også medieselskabet Viacom med som støtte i en eller anden form.

Sigter efter flere hundrede millioner brugere

Ifølge Janus Friis, som har talt med Financial Times, skal den tilførte kapital anvendes til at få Joost ud til "hundrede millioner" seere.

"Vi er klar med produktet. Nu handler det alene om få fart på og udvide forretningen. Kapitalen handler alene om at få fart på alting," siger Janus Friis til avisen.

Den kvarte milliard falder på et tørt sted, idet Joost indtil nu alene har været finansieret af stifterne, der scorede milliarder af kroner, da de i 2005 solgte Skype til eBay.

Ifølge Janus Friis har et "par hundrede tusinder" persioner testet beta-versionen af Joost, som i sidste uge blev lanceret formelt.

Joost har for tiden indgået aftaler med tv-selskaberne CBS, Sony, Turner og Warner Brothers, ligesom der vil blive vist amerikansk ishockey og bil-væddeløb fra Indy Car-serien.

Coca-Cola og Nike har meldt sig som sponsorer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S