Investeringer i ny IP-platform koster dyrt for V2tel

Endnu et år med bragende underskud ødelægger ikke moralen hos IP-telefirmaet V2tel. "Vi tror stadig på projektet," siger bestyrelsesformand Torben Vilsgaard.

Heftige investeringer i en ny og forbedret IP-platform har kostet dyrt hos teleselskabet V2tel.

Selskabets bundlinje er rødglødende med et minus på knap 10 millioner kroner efter 2006.

"Underskuddet skyldes, at vi har investeret en del penge i årets løb på både udrulningen af vores nye platform fra Broadsoft samt i nye medarbejdere, så vi er nu i alt er oppe på 30. Det har vi gjort for at få en bedre kundeservice og teknisk personale," siger bestyrelsesformand hos V2tel, Torben Vilsgaard, der kommer fra hovedinvestoren Inventure/Incuba.

Ifølge ham har der været kalkuleret med underskuddet, hvilket især skyldes købet af den nye platform, som han dog ikke ønsker at oplyse prisen på.

Underskud på underskud

Sidste års underskud følger de forrige års underskud, hvor der i 2005 blev tabt knap fem millioner kroner, mens underskuddet i 2004 lød på 1,2 millioner kroner.

"Vi må sande, at det tager længere tid at opbygge et IP-selskab end man umiddelbart skulle tro. Men vi tror stadig på projektet, så vi forventer faktisk også røde tal til næste år, da investeringerne fortsætter," siger Torben Vilsgaard.

For at vedligeholde den løbende drift har investorerne indskudt næsten fem millioner kroner i marts måned i år.

Selskabet forventer, at det vil få tilført yderligere fem millioner kroner i juni måned.

Dertil kommer, at V2tel påregner yderligere "nødvendig" kapital til efteråret for at lukke de økonomiske huller og fortsætte investeringerne. Tilbage i december skød investorerne i alt 20 millioner kroner i selskabet.

Sorte tal om to år

Men hverken de røde tal eller pengetilførslerne holder bestyrelsesformanden og investoren Torben Vilsgaard vågen om natten.

"De tunge investeringer, som vi foretager i år og til næste år, vil kunne ses i sorte tal i 2008. Det er vi helt sikre på," siger han.

V2tel har omkring 12.000 erhvervskunder, og selskabet vil især igennem en styrket salgsindsats søge at kapre flere over de næste to år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S