Investeringer i ny IP-platform koster dyrt for V2tel

Endnu et år med bragende underskud ødelægger ikke moralen hos IP-telefirmaet V2tel. "Vi tror stadig på projektet," siger bestyrelsesformand Torben Vilsgaard.

Heftige investeringer i en ny og forbedret IP-platform har kostet dyrt hos teleselskabet V2tel.

Selskabets bundlinje er rødglødende med et minus på knap 10 millioner kroner efter 2006.

"Underskuddet skyldes, at vi har investeret en del penge i årets løb på både udrulningen af vores nye platform fra Broadsoft samt i nye medarbejdere, så vi er nu i alt er oppe på 30. Det har vi gjort for at få en bedre kundeservice og teknisk personale," siger bestyrelsesformand hos V2tel, Torben Vilsgaard, der kommer fra hovedinvestoren Inventure/Incuba.

Ifølge ham har der været kalkuleret med underskuddet, hvilket især skyldes købet af den nye platform, som han dog ikke ønsker at oplyse prisen på.

Underskud på underskud

Sidste års underskud følger de forrige års underskud, hvor der i 2005 blev tabt knap fem millioner kroner, mens underskuddet i 2004 lød på 1,2 millioner kroner.

"Vi må sande, at det tager længere tid at opbygge et IP-selskab end man umiddelbart skulle tro. Men vi tror stadig på projektet, så vi forventer faktisk også røde tal til næste år, da investeringerne fortsætter," siger Torben Vilsgaard.

For at vedligeholde den løbende drift har investorerne indskudt næsten fem millioner kroner i marts måned i år.

Selskabet forventer, at det vil få tilført yderligere fem millioner kroner i juni måned.

Dertil kommer, at V2tel påregner yderligere "nødvendig" kapital til efteråret for at lukke de økonomiske huller og fortsætte investeringerne. Tilbage i december skød investorerne i alt 20 millioner kroner i selskabet.

Sorte tal om to år

Men hverken de røde tal eller pengetilførslerne holder bestyrelsesformanden og investoren Torben Vilsgaard vågen om natten.

"De tunge investeringer, som vi foretager i år og til næste år, vil kunne ses i sorte tal i 2008. Det er vi helt sikre på," siger han.

V2tel har omkring 12.000 erhvervskunder, og selskabet vil især igennem en styrket salgsindsats søge at kapre flere over de næste to år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo