Investeringer i ny IP-platform koster dyrt for V2tel

Endnu et år med bragende underskud ødelægger ikke moralen hos IP-telefirmaet V2tel. "Vi tror stadig på projektet," siger bestyrelsesformand Torben Vilsgaard.

Heftige investeringer i en ny og forbedret IP-platform har kostet dyrt hos teleselskabet V2tel.

Selskabets bundlinje er rødglødende med et minus på knap 10 millioner kroner efter 2006.

"Underskuddet skyldes, at vi har investeret en del penge i årets løb på både udrulningen af vores nye platform fra Broadsoft samt i nye medarbejdere, så vi er nu i alt er oppe på 30. Det har vi gjort for at få en bedre kundeservice og teknisk personale," siger bestyrelsesformand hos V2tel, Torben Vilsgaard, der kommer fra hovedinvestoren Inventure/Incuba.

Ifølge ham har der været kalkuleret med underskuddet, hvilket især skyldes købet af den nye platform, som han dog ikke ønsker at oplyse prisen på.

Underskud på underskud

Sidste års underskud følger de forrige års underskud, hvor der i 2005 blev tabt knap fem millioner kroner, mens underskuddet i 2004 lød på 1,2 millioner kroner.

"Vi må sande, at det tager længere tid at opbygge et IP-selskab end man umiddelbart skulle tro. Men vi tror stadig på projektet, så vi forventer faktisk også røde tal til næste år, da investeringerne fortsætter," siger Torben Vilsgaard.

For at vedligeholde den løbende drift har investorerne indskudt næsten fem millioner kroner i marts måned i år.

Selskabet forventer, at det vil få tilført yderligere fem millioner kroner i juni måned.

Dertil kommer, at V2tel påregner yderligere "nødvendig" kapital til efteråret for at lukke de økonomiske huller og fortsætte investeringerne. Tilbage i december skød investorerne i alt 20 millioner kroner i selskabet.

Sorte tal om to år

Men hverken de røde tal eller pengetilførslerne holder bestyrelsesformanden og investoren Torben Vilsgaard vågen om natten.

"De tunge investeringer, som vi foretager i år og til næste år, vil kunne ses i sorte tal i 2008. Det er vi helt sikre på," siger han.

V2tel har omkring 12.000 erhvervskunder, og selskabet vil især igennem en styrket salgsindsats søge at kapre flere over de næste to år.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S