Svensk Forsvar indrømmer køb af supercomputer

Den svenske myndighed Forsvarets Radioanstalt, der måske skal overvåge al datatrafik i Sverige, indrømmer at være køber af supercomputer med 182 teraflop regnekraft.

Den omdiskuterede svenske overvågningsmyndighed Forsvarets Radioanstalt indrømmer at være modtageren af en mystisk supercomputer med regnekraft nok til at være en af verdens 10 kraftigste computere.

Det skriver Computerworlds svenske søsterblad.

Både tjenesten og leverandørerne af den kraftige clustermaskine til 60 millioner kroner afviste ellers onsdag at kende noget til computeren, fordi de ikke måtte udtale sig i sagen.

Men nu bekræfter Forsvarets Radioanstalt på sit website at være indkøber af supercomputeren.

Sagen er interessant, fordi et endnu ikke vedtaget svensk lovforslag vil gøre det lovligt for den svenske myndighed at aflytte al datatrafik ind og ud af Sverige.

En lov som har fået både regeringer, persondata-forkæmpere og endda søgegiganten Google til at protestere kraftigt.

Skal bruges til kryptografi

Forsvarets Radioanstalt skriver på websitet at ”der er tale om en opgradering af den regnekraft som tjenesten har haft i flere årtier, og som regelmæssigt fornyes.”

Det er hardwareproducenten HP og firmaet Go Virtual der leverer supercomputeren til den svenske myndighed.

Ifølge Forsvarets Radioanstalt skal regnekraften blandt andet bruges til kryptografi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S