Google støvsuger biblioteker for 10 millioner bøger

12 universiteter i USA går sammen med Google om at digitalisere op mod 10 millioner bøger som en del af Google Books Library Project.

Computerworld News Service: Aftalen med de 12 universiteter giver Google mulighed for at digitalisere et anseeligt antal af de bøger, der står i universitets-bibliotekernes generelle samlinger.

Den ny aftale fordobler antallet af universiteter, der samarbejder med Google om at digitalisere bogsamlingen.

Googles biblioteksprojekt er en del af Google Books Search Project, hvor søgemaskine-virksomheden vil lave et online bog-katalog kombineret med oplysninger om hvor man kan købe eller låne bogen.

De bøger, der ikke er beskyttet af ophavsret, vil være fuldt tilgængelige på nettet, mens Google vil tilbyde smagsprøver på resten af bøgerne.

University of Minnesota er blandt de seneste 12 universiteter, der er med i samarbejdet med Google.

"University of Minnesota laver historie i dag," siger universitetets forstander Thomas Sullivan i en pressemeddelelse.

"Hurtig adgang til printede udgaver vil forandre den måde vi forsker på. Digitalisering af bogsamlingerne er samtidig et offentligt gode."

Google finansierer digitaliseringen af op til 10 millioner bøger blandt de 12 universiteter. University of Minnesota vil bidrage med en million bøger og Google vil dække omkostningerne til digitaliseringen med op til 330 millioner kroner.

Oversat af Christian Carlsen

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS