Michael Moesgaard, DONG Energy

DONG Energys it-leder har ansvaret for den it-mæssige del af fusionen mellem energiselskaberne DONG, Elsam, E2, Københavns Energis el-aktiviteter, Frederiksberg Forsyning og NESA.

Artikel top billede

Med base i Hørsholm har 42-årige civilingeniør Michael Moesgaard siddet med ansvaret for den it-mæssig del af fusionen af energiselskaberne DONG, Elsam, E2, Københavns Energis el-aktiviteter, Frederiksberg Forsyning og NESA.

Alle selskaberne lever i dag videre under navnet DONG Energy.

De første indledende øvelser blev taget allerede i 2005, og arbejdet er stadigvæk i fuld gang.

Alle medarbejdere er blandt andet fået fælles mail, medarbejderportal og regnskabskonsolidering på plads - og på længere sigt skal de mere grundlæggende forretningssystemer konsolideres på blandt andet en SAP-platform.

Men fusionsprocessen har handlet om mere end systemer.

Det har også været en stort arbejde at skabe den nye governance-struktur, der knytter it tæt til forretningen.

Ligeledes har Michael Moesgaard haft brug for politisk tæft, idet en forening af seks selskaber også er en forening af seks forskellige kulturer.

I processen har der også været nødvendigt at imødegå ophobningen af stress hos medarbejdere, der pludselig ikke kender deres fremtid, samtidig med at de har haft utroligt travlt med at it-understøtte sammenlægningen.

Michael Moesgaard er uddannet på DTU.

I mange år arbejdede han som konsulent hos blandt andet Andersen Consulting, senere Accenture, før han blev it-chef i DONG i 2004.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Henrik Bang, Undervisningsministeriet.

Niels Molzen, Danisco.

Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss.

Klaus O. Skjødt, Jyske Bank.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job