Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss

Han er idémanden til en helt ny type it-kurser, der gør it relevant. Og så har han opbygget en global it-afdeling.

Artikel top billede

Siden 2001 har Kenneth Egelund Schmidt stået i spidsen for Danfoss IT, hvor han har været hovedarkitekten bag en total omorganisering af it-afdelingen, så det i dag er en fuldblods global it-afdeling, der udnytter, at verden er et arbejdsmarked.

Så selv om it-afdelingen har base i Sønderborg på Als, ligger den også i Kina, Indien og USA.

Kenneth Egelund Schmidts store mantra er optimal anvendelse af it-systemer, og han mener, at it-afdelingen har et stort ansvar i at sikre, at forretningen får optimalt udbytte af informationsteknologien. Ikke kun ved at implementere de rigtige systemer, men også ved at lære brugerne, hvordan de bruger systemerne.

Det kommer blandt andet til udtryk gennem Danfoss' Smartworker-koncept. Konceptet går ud på, at it-afdelingen står bag en stribe it-kurser.

Ikke af den traditionelle slags, hvor kursisterne overdynges med detaljer om programmernes mange features.

I stedet tager kurserne direkte udgangspunkt i den enkelte medarbejderes arbejdsprocesser og hverdag.

Eksempelvis et kursus, hvor der fokuserer på Outlook. Her lærer medarbejderne at bruge Outlook til at prioritere deres arbejdsdag bedre, baseret på teorier om personlig effektivitet i Stephen Coveys "Syv gode vaner".

Og det gavner tilsyneladende Danfoss, for de efterhånden 1000 deltagere på kurset melder tilbage, at de i gennemsnit får to timer mere til deres rådighed om ugen.

Danfoss CIO'en er oprindeligt uddannet civilingeniør ved Aalborg Universitet i 1985.

Kort tid efter kom han til Danfoss, hvor han siden er avanceret til CIO. Kenneth Egelund Schmidt var også nomineret til titlen i fjor.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Henrik Bang, Undervisningsministeriet.

Michael Moesgaard, DONG Energy.

Niels Molzen, Danisco.

Klaus O. Skjødt, Jyske Bank.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S