Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss

Han er idémanden til en helt ny type it-kurser, der gør it relevant. Og så har han opbygget en global it-afdeling.

Artikel top billede

Siden 2001 har Kenneth Egelund Schmidt stået i spidsen for Danfoss IT, hvor han har været hovedarkitekten bag en total omorganisering af it-afdelingen, så det i dag er en fuldblods global it-afdeling, der udnytter, at verden er et arbejdsmarked.

Så selv om it-afdelingen har base i Sønderborg på Als, ligger den også i Kina, Indien og USA.

Kenneth Egelund Schmidts store mantra er optimal anvendelse af it-systemer, og han mener, at it-afdelingen har et stort ansvar i at sikre, at forretningen får optimalt udbytte af informationsteknologien. Ikke kun ved at implementere de rigtige systemer, men også ved at lære brugerne, hvordan de bruger systemerne.

Det kommer blandt andet til udtryk gennem Danfoss' Smartworker-koncept. Konceptet går ud på, at it-afdelingen står bag en stribe it-kurser.

Ikke af den traditionelle slags, hvor kursisterne overdynges med detaljer om programmernes mange features.

I stedet tager kurserne direkte udgangspunkt i den enkelte medarbejderes arbejdsprocesser og hverdag.

Eksempelvis et kursus, hvor der fokuserer på Outlook. Her lærer medarbejderne at bruge Outlook til at prioritere deres arbejdsdag bedre, baseret på teorier om personlig effektivitet i Stephen Coveys "Syv gode vaner".

Og det gavner tilsyneladende Danfoss, for de efterhånden 1000 deltagere på kurset melder tilbage, at de i gennemsnit får to timer mere til deres rådighed om ugen.

Danfoss CIO'en er oprindeligt uddannet civilingeniør ved Aalborg Universitet i 1985.

Kort tid efter kom han til Danfoss, hvor han siden er avanceret til CIO. Kenneth Egelund Schmidt var også nomineret til titlen i fjor.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Henrik Bang, Undervisningsministeriet.

Michael Moesgaard, DONG Energy.

Niels Molzen, Danisco.

Klaus O. Skjødt, Jyske Bank.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse