Klaus O. Skjødt, Jyske Bank

Han gjorde Jyske Bank levende med rig brug af multimediudstyr, der har været med til at understøtte strategien om en mere kundevenlig bank.

Artikel top billede

Den 42-årige Klaus O. Skjødt spillede en væsentlig rolle i opbygningen af Jyske Banks koncept "Jyske Forskelle 2. generation", hvor nøgleordet har været at skabe en mere kundevenlig bank.

Midlet har blandt andet været en hidtil uset brug af multimedieteknologi, anvendelse af IP telefoni og opbygningen af egen tv-station. Og resultaterne er til at få øje på. Kundetilvæksten er vokset til det dobbelte.

Senest har Klaus O. Skjødt løst startskuddet til et omfattende projekt med at indføre service orienteret arkitektur, hvor alle banksystemerne kommer til at gennemgå et eftersyn.

Igen handler det om at tage et skridt i retning mod en mere kundevenlig og effektiv bank. SOA-projektet sigter nemlig mod at opbygge it-systemerne, så de effektiviserer bankrådgivernes arbejdsprocesser – i stedet for at vedkommende skal cykle ind og ud af forskellige applikationer og indtaste samme data flere gange.

Klaus O. Skjødt er oprindeligt bankuddannet i Jyske Bank. Efter nogle år i bankens afdelingsnet røg han til hovedkvarteret i Silkeborg, hvor han blandt andet blev afdelingsdirektør for produktudvikling og senere koncernøkonomi.

På denne post havde han ansvaret for at udvikle bankens it-systemer til understøttelse af kravene i Basel II, der gør Jyske Bank til en "avanceret bank" og dermed giver bedre beslutningsstøtteværktøjer til rådgiverne og bedre forretningsmæssige muligheder.

I 2001 fik han ansvaret for de koncernfælles it-systemer og i 2006 fik han ansvaret for al it-udvikling og 390 medarbejdere.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Henrik Bang, Undervisningsministeriet

Michael Moesgaard, DONG Energy

Niels Molzen, Danisco

Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S