Klaus O. Skjødt, Jyske Bank

Han gjorde Jyske Bank levende med rig brug af multimediudstyr, der har været med til at understøtte strategien om en mere kundevenlig bank.

Artikel top billede

Den 42-årige Klaus O. Skjødt spillede en væsentlig rolle i opbygningen af Jyske Banks koncept "Jyske Forskelle 2. generation", hvor nøgleordet har været at skabe en mere kundevenlig bank.

Midlet har blandt andet været en hidtil uset brug af multimedieteknologi, anvendelse af IP telefoni og opbygningen af egen tv-station. Og resultaterne er til at få øje på. Kundetilvæksten er vokset til det dobbelte.

Senest har Klaus O. Skjødt løst startskuddet til et omfattende projekt med at indføre service orienteret arkitektur, hvor alle banksystemerne kommer til at gennemgå et eftersyn.

Igen handler det om at tage et skridt i retning mod en mere kundevenlig og effektiv bank. SOA-projektet sigter nemlig mod at opbygge it-systemerne, så de effektiviserer bankrådgivernes arbejdsprocesser – i stedet for at vedkommende skal cykle ind og ud af forskellige applikationer og indtaste samme data flere gange.

Klaus O. Skjødt er oprindeligt bankuddannet i Jyske Bank. Efter nogle år i bankens afdelingsnet røg han til hovedkvarteret i Silkeborg, hvor han blandt andet blev afdelingsdirektør for produktudvikling og senere koncernøkonomi.

På denne post havde han ansvaret for at udvikle bankens it-systemer til understøttelse af kravene i Basel II, der gør Jyske Bank til en "avanceret bank" og dermed giver bedre beslutningsstøtteværktøjer til rådgiverne og bedre forretningsmæssige muligheder.

I 2001 fik han ansvaret for de koncernfælles it-systemer og i 2006 fik han ansvaret for al it-udvikling og 390 medarbejdere.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Henrik Bang, Undervisningsministeriet

Michael Moesgaard, DONG Energy

Niels Molzen, Danisco

Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet