Klaus O. Skjødt, Jyske Bank

Han gjorde Jyske Bank levende med rig brug af multimediudstyr, der har været med til at understøtte strategien om en mere kundevenlig bank.

Artikel top billede

Den 42-årige Klaus O. Skjødt spillede en væsentlig rolle i opbygningen af Jyske Banks koncept "Jyske Forskelle 2. generation", hvor nøgleordet har været at skabe en mere kundevenlig bank.

Midlet har blandt andet været en hidtil uset brug af multimedieteknologi, anvendelse af IP telefoni og opbygningen af egen tv-station. Og resultaterne er til at få øje på. Kundetilvæksten er vokset til det dobbelte.

Senest har Klaus O. Skjødt løst startskuddet til et omfattende projekt med at indføre service orienteret arkitektur, hvor alle banksystemerne kommer til at gennemgå et eftersyn.

Igen handler det om at tage et skridt i retning mod en mere kundevenlig og effektiv bank. SOA-projektet sigter nemlig mod at opbygge it-systemerne, så de effektiviserer bankrådgivernes arbejdsprocesser – i stedet for at vedkommende skal cykle ind og ud af forskellige applikationer og indtaste samme data flere gange.

Klaus O. Skjødt er oprindeligt bankuddannet i Jyske Bank. Efter nogle år i bankens afdelingsnet røg han til hovedkvarteret i Silkeborg, hvor han blandt andet blev afdelingsdirektør for produktudvikling og senere koncernøkonomi.

På denne post havde han ansvaret for at udvikle bankens it-systemer til understøttelse af kravene i Basel II, der gør Jyske Bank til en "avanceret bank" og dermed giver bedre beslutningsstøtteværktøjer til rådgiverne og bedre forretningsmæssige muligheder.

I 2001 fik han ansvaret for de koncernfælles it-systemer og i 2006 fik han ansvaret for al it-udvikling og 390 medarbejdere.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Henrik Bang, Undervisningsministeriet

Michael Moesgaard, DONG Energy

Niels Molzen, Danisco

Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job