Klaus O. Skjødt, Jyske Bank

Han gjorde Jyske Bank levende med rig brug af multimediudstyr, der har været med til at understøtte strategien om en mere kundevenlig bank.

Artikel top billede

Den 42-årige Klaus O. Skjødt spillede en væsentlig rolle i opbygningen af Jyske Banks koncept "Jyske Forskelle 2. generation", hvor nøgleordet har været at skabe en mere kundevenlig bank.

Midlet har blandt andet været en hidtil uset brug af multimedieteknologi, anvendelse af IP telefoni og opbygningen af egen tv-station. Og resultaterne er til at få øje på. Kundetilvæksten er vokset til det dobbelte.

Senest har Klaus O. Skjødt løst startskuddet til et omfattende projekt med at indføre service orienteret arkitektur, hvor alle banksystemerne kommer til at gennemgå et eftersyn.

Igen handler det om at tage et skridt i retning mod en mere kundevenlig og effektiv bank. SOA-projektet sigter nemlig mod at opbygge it-systemerne, så de effektiviserer bankrådgivernes arbejdsprocesser – i stedet for at vedkommende skal cykle ind og ud af forskellige applikationer og indtaste samme data flere gange.

Klaus O. Skjødt er oprindeligt bankuddannet i Jyske Bank. Efter nogle år i bankens afdelingsnet røg han til hovedkvarteret i Silkeborg, hvor han blandt andet blev afdelingsdirektør for produktudvikling og senere koncernøkonomi.

På denne post havde han ansvaret for at udvikle bankens it-systemer til understøttelse af kravene i Basel II, der gør Jyske Bank til en "avanceret bank" og dermed giver bedre beslutningsstøtteværktøjer til rådgiverne og bedre forretningsmæssige muligheder.

I 2001 fik han ansvaret for de koncernfælles it-systemer og i 2006 fik han ansvaret for al it-udvikling og 390 medarbejdere.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Henrik Bang, Undervisningsministeriet

Michael Moesgaard, DONG Energy

Niels Molzen, Danisco

Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo