Nordisk tele-krig truer TDC

TDC vil tabe kampen om Norden til Telenor og TeliaSonera, hvis ikke det danske selskab snart begynder at lade kronerne rulle.

Opkøb, frasalg og fyringer. Den nordiske teleindustri gennemgår markante forandringer i krigen mellem tre store teleselskaber – Telenor, TeliaSonera og TDC.

TeliaSoneras bestyrelse netop fyret koncernchef Anders Igel, fordi der skal mere fokus på vækst og ekspansion.

Det sker, selvom selskabet for ganske nylig købte Debitel for en milliard kroner.

Som svar på det har Telenor netop købt Tele2 for 835 millioner.

Hos TDC er det derimod frasalg, der er i højsædet i øjeblikket, fordi kapitalfondene bag TDC skal afdrage gæld, og fordi TDC ønsker at fokusere mere på specielt erhverskunderne på det nordiske marked. Senest betød det et salg af tyske Talkline.

Nødvendigt med flere opkøb

Men TDC skal investere mere i opkøb, hvis den danske telemastodont ikke skal tabe kampen mod de svenske og norske modstykker, mener aktieanalytiker Rune Møller fra Jyske Bank.

"Telenor og Telia står langt stærkere i Danmark, end TDC står i Sverige og Norge. Der er ingen tvivl om, at TDC står svagest," siger Rune Møller.

Konkurrencen intensiveret

Det er specielt de seneste år, at magtkampen for alvor er spidset til på telemarkedet.

I den hjemlige mobilindustri er spillere som CBB Mobil, Telmore, Debitel og Tele2 blevet opkøbt af de tre store spillere, og dermed er markedet samlet på færre hænder.

"I og med flere og flere af de mindre og mellemstore virksomheder bliver solgt, står de tre store selskaber samlet set stærkere, end de måske nogen sinde har gjort i Norden. Deres samlede markedsandel i Norden går op," siger teleanalytiker Brian Troelsen fra IDC.

Dermed er der lagt op til en hård kamp mellem giganterne i de kommende år.

Ifølge aktieanalytiker Rune Møller ser TDC i øjeblikket noget svækket ud, fordi selskabet ikke ligesom TeliaSonera og Telenor har gang i opkøb.

"I tidernes morgen regnede jeg med, at TDC ville sælge fra uden for Norden og så købe op i Norden. Det har selskabet ikke rigtig gjort endnu, så TDC står med det dårligste udgangspunkt. En ting er, at TDC kan klare sig nogenlunde med erhvervskunderne, men skal selskabet have fat i Hr. og Fru Jensen i Sverige, skal der opkøb til," siger Rune Møller fra Jyske Bank.

TDC vil kun erhvervskunder

Sagen er dog den, at TDC med salget til kapitalfondene samtidig fik en ny strategi.

Her i Norden er det nu TDC's plan, at selskabet skal være dominerende på erhvervsmarkedet, mens man ikke har den store fidus til privatkunderne i de nordiske lande – ud over selvfølgelig dem i Danmark.

Den strategi forstår aktieanalytiker Rune Møller dog ikke.

"Jeg vil stadig mene, at TDC skal købe noget op i Sverige og Norge. Hvis de skal gøre TDC til et lækkert selskab og et salgsobjekt, er det vejen frem," siger han.

Samtidig råder han dog TDC til at tænke sig godt om, inden selskabet kaster sig ud i opkøb.

TeliaSonera og Telenor har måske nok har haft held med at indtage Danmark i en grad, som TDC ikke har kunnet give noget modsvar i Norge og Sverige.

Investeringerne i Danmark har bare været for voldsomme, mener Rune Møller.

"Det gælder om at gøre gode forretninger, og selvom Telia og Telenor i dag står stærkest, har det aldrig været nogen god investering for dem – og det tror jeg heller aldrig, at det bliver. Den fejl må TDC ikke gøre," siger Rune Møller.

Han anslår, at Telia og Telenor hver har brugt 7-10 milliarder kroner på at bygge de danske forretninger fra bunden.

Konvergens kan afgøre kampen

Brian Troelsen fra IDC har i øvrigt svært ved at se, hvordan nogen af selskaberne skal kunne vokse særligt meget i Norden uden at købe op.

"Det er svært at se de tårnhøje vækstrater i Norden. IP-telefoni er måske det område, der vokser mest, og det er jo typisk en kannibalisering af deres eksisterende forretninger," siger han.

Brian Troelsen peger på, at kampen mellem de store teleselskaber kommer til at handle om, hvem af dem, der kan levere det bedste produkt til den billigste pris.

I fremtiden vil det bedste produkt i høj grad være det, der kan tilbyde kunderne den bedste og hurtigste forbindelse til enhver tid.

"Du står godt, hvis du er i stand til at levere den samlede pakke," siger IDC-analytikeren, og peger på at koblingen mellem IP-telefoni og mobilitet er et eksempel på dette.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job