Peter Warnøe: Mit hjerte banker for it

It-investoren Peter Warnøe kontrollerer sine investeringer gennem Oyster Invest ApS. "Ejendomme er blevet en stor del af forretningen, men det er stadig it, jeg brænder for," siger Peter Warnøe, der sidste år lagde et pænt antal millioner til formuen.

Artikel top billede

"Mit hjerte banker for it, og det har det altid gjort, men ejendomme bliver en stadig større del af forretningen," siger Peter Warnøe, der senest har købt ejendomme i Berlin og Dubai.

Peter Warnøe, der har været et kendt ansigt i den danske it-branche gennem de seneste 15 år, er stadig både aktiv og velhavende.

Han kontrollerer sine investeringer gennem anpartsselskabet Oyster Invest, der kom ud af 2006 med et resultat før skat på 39 millioner kroner.

"Mit hjerte banker for it, og det har det altid gjort, men ejendomme bliver en stadig større del af forretningen," siger Peter Warnøe, der senest har købt ejendomme i Berlin og Dubai.

12-14 millioner oven i

Peter Warnøe fortæller, at han i år har solgt to ejendomme for "12-14 millioner kroner mere, end de står bogført til," så han er godt tilfreds.

"Men ejendomme står altså ikke mit hjerte nær på samme måde som it," understreger Peter Warnøe, der erklærer sig godt tilfreds med et resultat før skat i Oyster Invest på knap 39 millioner kroner.

Solgte for 138 millioner

Peter Warnøe blev mangemillionær sidst i halvfemserne, da den norske Merkantildata-koncern købte hans og kompagnonen Steen Louis Reinholdts hardwareforhandler Complet for 138 millioner kroner.

På det tidspunkt havde Complet 300 ansatte og var en af landets største hardwareforhandlere.

Salget gjorde de to partnere rige. Kontanter fik de ikke, men aktier i Merkantildata. Umiddelbart kunne de sælge 40 procent af aktierne og resten over en treårig periode. Og i løbet af den periode tredobledes værdien af Merkantildata-aktierne.

Peter Warnøe blev administrerende direktør for Merkantildata i Danmark og senere stod han i spidsen for Aston IT Group, der var et ambitiøst forsøg på at opbygge et globalt it-konsulentfirma gennem opkøb af en stribe mindre virksomheder.

Aston IT Group kuldsejlede i begyndelsen af det nye årtusinde med en gæld på adskillige hundrede millioner kroner.

1,6 millioner i løn

Sidste år hævede den eneste ansatte i Oyster Invest, Peter Warnøe, 1.620.000 kroner i løn. Til gengæld fik han ikke en krone til pensionen.

Peter Warnøes har blandt andet investeret i Responsfabrikken, hvor han sammen med Jesper Balser og Preben Damgaard for to år siden købte 21 procent af aktierne.

Gennem Oyster Invest ejer Peter Warnøe helt eller delvist følgende virksomheder: Aventor, Oyster Equity, Bluechain, Carbery Lane, Oyster Estate og A-Solutions.

Forventningerne til indeværende år er, at værdien af aktiverne fortsætter med at stige, ligesom Peter Warnøe også fortsætter med at købe og sælge, som han finder passende.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S