Hvor meget tror din mor egentlig på fiberbredbånd?

ComputerViews: Der graves fiber i jorden for milliarder af kroner. Har elselskaberne fiber-feber, eller har befolkningen bare ikke forstået den dybere mening?

ComputerViews: Man behøver hverken at være bredbånds-ekspert eller elselskab for at skrive under på, at optiske fibre kan realisere visionen om et dansk bredbånds-mekka. Rent teknologisk, forstås.

Økonomisk og erhvervsmæssigt er sagen noget mere kompliceret.

Fakta er, at elselskabernes i alt 15 bredbåndsforretninger efterhånden har gravet fiber ned for et par milliarder kroner, og at de selv anslår at skulle investere 10 milliarder kroner over en 10-års periode.

Indtil videre er antallet af tilsluttede kunder ifølge Dansk Energi på 26.000. Til sammenligning står TDC i dag for over 1,1 million internetabonnementer.

Skal angribe etablerede

Elselskaberne har på den ene side et godt kort på hånden i kraft af en teknologisk set fremragende infrastruktur til Triple play-løsninger, hvor internet, TV og telefoni leveres via ét kabel.

På den anden side er de oppe imod ganske erfarne kræfter i form af selskaber som TDC, Telia og Sonofon/Cybercity.

De etablerede internetudbydere skal bevare kunderne, mens elselskaberne skal vinde dem.

En ny undersøgelse fra analysefirmaet Wilke viser, at elselskaberne i den forbindelse har et problem.

Wilke har spurgt danskerne om, hvad de opfatter som vigtige fordele ved højhastigheds-bredbånd.

Befolkningen mener, at de vigtigste fordele er billigere regninger og hurtigere internet.

Det første er ikke just det bedste udgangspunkt for at skabe en rentabel forretning.

Det andet er sådan set fint nok, men problemet er bare, at man i dag allerede kan få 20-50 Mbit/s over kobbernettet, og at prisen for den slags forbindelser kun vil falde i de kommende år.

Teknologi sælger ikke

Teknologisk set kan elselskaberne godt glæde sig over deres fiberbredbånd, der på mange måder er kobberet overlegent. Det er vel netop derfor, at selveste Kong-kobber, TDC, også investerer i fiber-infrastruktur.

Med fiberen kan vi få aflivet de asymmetriske forbindelser, hvor upload-hastigheden er markant lavere end download-hastigheden.

Problemet er bare, at kun to procent af danskerne ifølge Wilke-undersøgelsen ser det som en fordel.

Teknologisk set giver fiberbredbånd også mulighed for at leje og købe film direkte over nettet, men igen er det kun noget, som 0,2 procent af danskerne går op i.

Befolkningen skal overbevises

Formentlig kan du – som teknologi-interesseret læser af Computerworld – godt se fordelene ved fiber.

Spørgsmålet er, om din mor også kan?

For det er den almindelige dansker, der ikke har nogen større teknologisk indsigt, der skal realisere elselskabernes fiber-drømme.

Om det lader sig gøre, ved kun fremtiden. I mellemtiden kan man glæde sig over, at de massive investeringer i fiber i hvert fald medfører én ting – billigere priser på kobber-bredbånd.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job