Er danskernes bredbånds-hastigheder til grin?

De japanske bredbåndskunder har 61 gange hurtigere internet end danskerne, viser en undersøgelse. IT- og Telestyrelsen er skeptisk omkring troværdigheden.

Danskerne og deres politikere kan prale af at have den største udbredelse af internetforbindelser – og gør det ofte.

Men når det kommer til hastigheden, så befinder de danske bredbåndskunder sig i en digital stenalder i forhold til andre lande.

Målt på medianen af de danske internetforbindelser, som betegner midterværdien af forbindelserne, så viser statistik fra IT- og Telestyrelsen, at online-danskerne har en gennemsnitlig forbindelse på cirka 1 Mbit.

Hvis man ser på medianen i eksempelvis USA, ligger den på 1,9 Mbit. Franskmændene har gennemsnitlige forbindelser på 17 Mbit, sydkoreanerne ligger på 45 Mbit, mens japanerne slår danskerne med 61 gange via en median-værdi på 61.

Tvivler på tal

Det viser tal fra den amerikanske græsrodsorganisation Speed Matters, som for første gang har bedt amerikanerne om at teste deres internetforbindelser.

Speed Matters citerer den uafhængige tænketank Information Technology and Innovation Foundation (ITIF) for de internationale tal.

"Jeg synes, at det lyder som nogle meget høje tal, og jeg vil ikke umiddelbart blåstemple rapporten fra Speed Matters. Man skal også være opmærksom på, at organisationen har en politisk dagsorden," lyder det fra specialkonsulent Flemming Bøgh-Sørensen fra IT- og Telestyrelsens telestrategiske kontor.

Lange fremtidsudsigter i Danmark

Ud fra ITIF's rapport er Danmark angivet til at have en gennemsnitshastighed på internetforbindelserne på 4,6 Mbit, hvilket vil sige, at internetforbindelserne i Japan er 13,3 gange hurtigere end i Danmark.

Udbredelsen af nettet i Solens Rige dækker ifølge ITIF kun 20,2 procent af befolkningen, som dog mange steder har fiberforbindelser på over 100 Mbit.

Flemming Bøgh-Sørensen er meget forsigtig med at give et bud på, hvornår danskerne kan nå japanerne til kimono-kanten med hensyn til hurtigheden.

"Uden at jeg vil forholde mig konkret til de tal, Speed Matters oplyser, så er det næsten umuligt at spå om, hvornår vi kan se sådanne båndbredder som almene i Danmark. Men det vil formentlig ikke ske inden for det næste par år," siger han.

Sløve amerikanske netforbindelser

At Danmark måske kan nå op på siden af USA, er dog ikke usandsynligt.

For organisationen Speed Matters, som kæmper for hurtigere forbindelser til de amerikanske internetbrugere, oplyser på sin hjemmeside, at de amerikanske tal kan være meget værre end oplyst.

Det skyldes, at kun fem procent af de i alt 88.000 adspurgte har langsomme dial-up modemer, hvorimod anden statistik viser, at 30 til 40 procent har dial-up modem.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S