Er danskernes bredbånds-hastigheder til grin?

De japanske bredbåndskunder har 61 gange hurtigere internet end danskerne, viser en undersøgelse. IT- og Telestyrelsen er skeptisk omkring troværdigheden.

Danskerne og deres politikere kan prale af at have den største udbredelse af internetforbindelser – og gør det ofte.

Men når det kommer til hastigheden, så befinder de danske bredbåndskunder sig i en digital stenalder i forhold til andre lande.

Målt på medianen af de danske internetforbindelser, som betegner midterværdien af forbindelserne, så viser statistik fra IT- og Telestyrelsen, at online-danskerne har en gennemsnitlig forbindelse på cirka 1 Mbit.

Hvis man ser på medianen i eksempelvis USA, ligger den på 1,9 Mbit. Franskmændene har gennemsnitlige forbindelser på 17 Mbit, sydkoreanerne ligger på 45 Mbit, mens japanerne slår danskerne med 61 gange via en median-værdi på 61.

Tvivler på tal

Det viser tal fra den amerikanske græsrodsorganisation Speed Matters, som for første gang har bedt amerikanerne om at teste deres internetforbindelser.

Speed Matters citerer den uafhængige tænketank Information Technology and Innovation Foundation (ITIF) for de internationale tal.

"Jeg synes, at det lyder som nogle meget høje tal, og jeg vil ikke umiddelbart blåstemple rapporten fra Speed Matters. Man skal også være opmærksom på, at organisationen har en politisk dagsorden," lyder det fra specialkonsulent Flemming Bøgh-Sørensen fra IT- og Telestyrelsens telestrategiske kontor.

Lange fremtidsudsigter i Danmark

Ud fra ITIF's rapport er Danmark angivet til at have en gennemsnitshastighed på internetforbindelserne på 4,6 Mbit, hvilket vil sige, at internetforbindelserne i Japan er 13,3 gange hurtigere end i Danmark.

Udbredelsen af nettet i Solens Rige dækker ifølge ITIF kun 20,2 procent af befolkningen, som dog mange steder har fiberforbindelser på over 100 Mbit.

Flemming Bøgh-Sørensen er meget forsigtig med at give et bud på, hvornår danskerne kan nå japanerne til kimono-kanten med hensyn til hurtigheden.

"Uden at jeg vil forholde mig konkret til de tal, Speed Matters oplyser, så er det næsten umuligt at spå om, hvornår vi kan se sådanne båndbredder som almene i Danmark. Men det vil formentlig ikke ske inden for det næste par år," siger han.

Sløve amerikanske netforbindelser

At Danmark måske kan nå op på siden af USA, er dog ikke usandsynligt.

For organisationen Speed Matters, som kæmper for hurtigere forbindelser til de amerikanske internetbrugere, oplyser på sin hjemmeside, at de amerikanske tal kan være meget værre end oplyst.

Det skyldes, at kun fem procent af de i alt 88.000 adspurgte har langsomme dial-up modemer, hvorimod anden statistik viser, at 30 til 40 procent har dial-up modem.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse