Stallman på krigsstien efter GPLv3-lancering

Den legendariske open source-forkæmper, Richard Stallman, forsøger igen at forklare verden, hvorfor man skal droppe Mircosoft og Apple og bruge open source i stedet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Formanden for Free Software Foundation, Richard Stallman, siger ved frigivelsen af gruppens version 3 af rettighedsaftalen, General Public License, at virksomheder er ”fjollede,” hvis de ikke bruger fri software og teknologi.

Richard Stallman mener, at man hæmmer virksomhedens innovation og sikkerhedsniveau, hvis man kun bruger proprietære produkter.

Han mener, at man bliver mindre afhængig af softwareproducenten, hvis man bruger de mange forskellige frie produkter, når der skal løses problemer i virksomheden.

Da GNU-faderen viftede champagnen væk og mumlede noget om, at han ikke er så vild med de dyre dråber, blev det hurtigt tydeligt, at den legendariske hacker og græsrods-udvikler hellere ville overtale it-verdenen til at bruge open source, end han ville fejre den nye version af open source-aftalen.

Menneske-rettigheder

Richard Stallman mener, at gruppens arbejde i virkeligheden handler mere om menneskerettigheder end om teknologi-debatten.

Richard Stallman peger på forskellige farer, han ser ved produkter som Windows Vista.

Som eksempel mener han, at det burde være ulovligt for Microsoft at tvinge folk til at opdatere ved at fjerne støtten til de ældre versioner af et produkt.

Et andet centralt punkt for FSFs arbejde er modstanden mod de såkaldte Digital Rights Management teknologier, som er bygget ind i både Microsoft og Apples produkter.

"Virksomhederne vil opleve noget besvær i begyndelsen, når deres systemer skal lægges om, men det får de tilbage på længere sigt i kontrol og økonomiske besparelser,” siger Richard Stallman.

Som sine forgængere er GPL version 3 en licensmodel til brugere af fri software, som giver brugeren tilladelse til at foretage ændringer i softwaren, uden at brugeren behøver at frygte en copyright sag.

Sanjoy Mahajan underviser på MIT og er ikke i tvivl om, at virksomheder kan få gavn af open source software.

”Det er meget lettere at finde eventuelle sikkerhedshuller og at bygge nye tilføjelser til gamle programmer, så det passer til lige det, man har brug for,” siger han.

Oversat af Ditte Thøgersen

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S