Hvad er dine sommerplaner, Lars Mathiesen?

En tur til huset ved havet i Spanien og senere til lejligheden midt i Paris. Lars Mathiesen, direktør for koncernudvikling og –it hos Nykredit og formand for Dansk IT, skal rigtigt på tur i sin sommerferie.

Artikel top billede

"Hvor skal du holde sommerferie henne?

”I Spanien, Luxembourg og Paris – og det sker i tre forskellige sammenhænge.

De to uger i Spanien er allerede overstået, og nu venter der i løbet af sommeren henholdsvis en uge i vores nye lejlighed i Paris og en rejse til Luxembourg med nogle af vores venner.”

"Har du nogen særlige sommerferie-traditioner?"

”Vores primære sommertradition er nok, at vi er lidt tættere på om sommeren, mens vi tager de længere rejser om vinteren.

I de senere år har vi sammen med nogle venner investeret i et hus i Spanien og en lejlighed i Paris.

I Spanien er vi ved Middelhavet, mens lejligheden i Paris er midt i byen. På den måde har vi nemt adgang til to meget forskellige måder at holde ferie på.”

"Hvilket it-isenkram bliver pakket i bagagen?"

”Jeg har faktisk fået en helt ny HTC-telefon, der erstatter min iPAQ af ældre dato.

Det er en smartphone, der automatisk synkroniserer mine e-mails og kalenderinformationer. Det er første gang, at jeg har haft den med på ferie, og det har fungeret rigtigt godt.”

"Hvilken bog vil du gerne have læst, når ferien er forbi?"

”Jeg har netop færdiglæst bogen ”Bag Sløret” af Rushy Rashid og Jens Harder Højbjerg. Den kan jeg godt anbefale.

Og så er jeg netop gået i gang med ”Mit Liv” af Bill Clinton, som virker en smule mere tung. Jeg er meget glad for at læse biografier i mine ferier.”

"I hvor høj grad vælger du at være offline fra arbejde og forpligtelser i sommerferien?"

”I løbet af ferien beslutter jeg mig til, hvornår jeg vil være online og offline.

Jeg kan sagtens have adgang til mail og telefon, selv om jeg er på ferie – og få slappet af samtidig.

Jeg tror meget, at det handler om at beslutte sig for, hvornår man er på og ikke på.

Typisk er jeg på min ferie til rådighed to gange om dagen, hvor jeg bruger et kvarter på at besvare e-mails, får lavet en kalenderaftale eller besvarer et telefonopkald.

Det er ikke for at styre virksomheden, men der kan være nogle praktiske ting, som man ligeså godt kan få ordnet med det samme.

Til gengæld kan jeg eksempelvis være offline resten af tiden. Hvis vi tager på en udflugt, lader jeg typisk telefonen blive hjemme."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job