Køb bredbånd - få en gratis bærbar

Bredbåndsudbyder forærer en laptop væk, hvis man tegner abonnement for to år.

Forretningsmodellen kendes fra mobilmarkedet.

Ved at tegne abonnement hos en teleudbyder, får man mobiltelefonen gratis.

Nu breder teleudbyderen Orange den forretningsmodel ud til bredbåndsmarkedet.

Tegn et bredbåndsabonnement for to år og få en gratis bærbar.

Det er i samarbejde med den engelske pc-forhandler PCworld, at Orange tilbyder gratis bærbare til de engelske forbrugere.

Man skal betale omkring 165 kroner per måned i to år for at få en laptop fra Ei Systems med XP Home, 256 MB RAM og en 40 GB harddisk - sammen med en bredbåndsforbindelse.

Man kan dog også vælge mellem kraftigere bærbare fra Compaq, PackardBell eller Advent. Her får man en rabat på 3.300 kroner eller mere.

En anden engelsk bredbåndsudbyder Carphone Warehouse vil i samarbejde med AOL begynde at forære Dell-computere væk til de engelske forbrugere i løbet af september.

Betingelsen er, at man tegner sig for et to-årigt bredbåndsabonnement.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS