Brightpoint overtog Dangaards milliardgæld

Amerikanske Brightpoint, der overtog Dangaard Telecom først på året, gav kun en halv million for Dangaards aktier, men arvede samtidig en milliardgæld.

Brightpoint gav 543.000 kroner for aktierne i Dangaard Telecom, da den amerikanske mobiltelefon-distributør overtog Dangaard Telecom i februar.

Handlen er nu godkendt af aktionærerne i Brightpoint og dermed løftes sløret for de økonomiske detaljer i den store sammenlægning.

Dangaard kaldte selv sammenlægningen for en fusion, men reelt har Brightpoint slugt Dangaard med hud, hår og en gæld i størrelsesordenen 1.900 millioner kroner.

I alt fire milliarder kroner

Dangaard Holding A/S, et porteføljeselskab under Nordic Capital Fund VI, har modtaget Brightpoint-aktier til en værdi af 2.089 millioner kroner samt 543.000 kroner som betaling for aktierne i Dangaard Telecom.

Når gælden på de 1.900 millioner lægges til, giver det transaktionen en samlet værdi på omkring 3.989 millioner kroner.

"Med ét hug giver fusionen os det, vi gerne vil - eksempelvis repræsentation i blandt andet Indien, New Zealand, Australien, Filippinerne og Singapore," sagde Michaél Køehn Milland, daværende koncerndirektør i Dangaard Telecom, til Computerworld i februar.

Michaél Køehn Milland får i det nye selskab titel af Co-Chief Operating Officer og President, International og adresse i Plainfield, Indiana i USA, der bliver koncernhovedsæde for det fusionerede selskab.

Tre danskere i bestyrelsen

Efter sammenlægningen, der cementerer Brightpoints position som verdens største distributør af mobiltelefoner, træder de tre danskere Thorleif Krarup (tidl. Nordea-direktør og formand for TDC), Jan Gesmar-Larsen (EMEA-chef for Dell) og Jørn P. Jensen (økonomidirektør hos Carlsberg) ind i Brightpoints bestyrelse.

Danmark forbliver hovedsæde for forretningen i Europa, og Dangaard Telecoms administrerende direktør Steen F. Pedersen fortsætter som ansvarlig for de europæiske aktiviteter i det fusionerede selskab.

Også Dangaard Telecoms økonomidirektør, Hans Peter Alnor, bliver siddende på sin post i den europæiske gren af koncernen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS