Løn for at surfe sport og porno

Sikkerhedsfirmaet St. Bernard bruger mennesker til at kategorisere hjemmesider, så man kan sikre, at medarbejdere ikke surfer porno, sport eller andet pjat på kontoret.

Computerworld News Service Hvor mange mennesker kan prale af at have et job, der går ud på at surfe efter porno, sport og millioner af andre hjemmesider, der ikke er tilladt på nogen virksomheder eller institutioner i USA?

Det kan Gene Toye.

Gene Toye er analytiker hos St. Bernard Software, der specialiserer sig i sikkerhedsprodukter, og hans arbejde går ud på at kategorisere hjemmesider.

"Mine venner synes, det er et sindssygt job," siger han.

"Alle tror, at det eneste jeg laver er at se på porno hele dagen. De kalder mig "Porno-gutten."

I løbet af de sidste fem år har Gene Toye, der er studerende, arbejdet deltid hos St. Bernard, hvor han har klassificeret hjemmesider i 73 forskellige kategorier, for eksempel ejendomme, samfund, lingeri eller fiskeri.

"Det er helt afgørende at have en menneskelig vinkel i evalueringen af hjemmesider i stedet for automatiseret teknologi alene," siger Morgan Christian, der er udviklingsadministrator og Gene Toyes chef.

De kategoriserede hjemmesider bliver lagt ind i St. Bernards iGuard database, som på nuværende tidspunkt indeholder over 30 millioner URL'er og IP-adresser.

Databasen er en del af St. Bernards iPrism-applikation, der giver små og mellemstore organisationer – mest uddannelsesinstitutioner og mellemstore virksomheder - mulighed for at blokere deres medarbejderes uproduktive digitale behov.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS