Enhedslisten vil sparke Microsoft ud af det offentlige

EU-domstolens afgørelse mod Microsoft får Enhedslisten til at stille beslutningsforslag om at det offentlige skal frigøre sig af Microsoft, så der kan blive reel konkurrence på markedet.

Enhedslistens it-ordfører Per Clausen mener at EU-domstolens afgørelse understreger, at staten bør gøre sig uafhængig af Microsoft.

”Det fremgår meget klart af dommen, at Microsoft er et firma, der bruger ulovlige metoder for at fastholde sit monopol,” siger Per Clausen.

Han mener, at Danmark har en klar interesse i at støtte uafhængig produktion og konkurrence på it-området. Ifølge Per Clausen viser dommen, at det kun kan lade sig gøre ved at staten frigør sig fra Microsoft.

Enhedslisten vil fremsætte et forslag om, at staten frigør sig fra Microsoft, og forsøger at indgå aftaler med KL og Danske Regioner, om en Microsoft-uafhængig offentlig sektor.

Ikke en straf

”Man skal ikke opfatte det som en straffeforanstaltning mod Microsoft, selvom Microsoft måske vil opfatte det sådan. For mig handler det om, at det offentlige Danmark understøtter, at der også i praksis udvikles alternativer til Microsoft, så man får reel konkurrence på området.”

Per Clausen er indstillet på, at processen vil være besværlig og kommer til at tage flere år. Microsofts de facto-monopol gør det til en omfattende opgave at frigøre sig.

”Hvis øvelsen går ud på at sikre, at der kommer reel konkurrence på det her marked, og det synes jeg den bør, så er vi nødt til at gøre det, selvom det er en langsigtet proces,” siger Per Clausen.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job