Lærestreg til Microsoft er godt nyt for forbrugerne

Christel Schaldemose, parlamentsmedlem for Socialdemokraterne, mener, at EU-dom mod Microsoft er til glæde for forbrugerne.

Artikel top billede

Christel Schaldemose (S), der sidder i Europaparlamentets udvalg for forbrugerbeskyttelse, mener, at Microsofts tab i appelsagen mod EU-Kommussionen hjælper forbrugerne.

”Som jeg ser det, er Microsoft en pengemaskine, som gennem sit monopol på blandt andet styresystemer har hæmmet udviklingen af nyt software og frataget almindelige mennesker muligheden for at vælge Microsofts programmer fra. Når der ikke er konkurrence, er det altid forbrugerne, der ender med at betale regningen,” meddeler hun i en pressemeddelelse.

Hun peger på, at EU-domstolen efter hendes mening har "givet Microsoft en lærestreg", som selskabet "sent vil glemme."

"Og det vil også komme danske forbrugere til gavn,” siger hun.

"Hvis ikke EU tog kampen op mod Microsoft, hvem skulle så? Det har jo længe stået klart, at Microsofts overherredømme har kostet forbrugerne dyrt. Derfor er jeg glad for, at EF-domstolen bekræftede, at det var rigtigt at tvinge Gates & co til at betale 3,5 mia. kroner ved kasse et," siger Christel Schaldemose.

Hun understreger at slaget endnu ikke er slut, men at forbrugerne har vundet en vigtig sejr i dag.

I 2004 blev Microsoft pålagt en bøde på 3,5 milliarder kroner for at dominere markedet for software i Europa og i 2006 blev virksomheden pålagt dagbøder for i alt 2,1 milliarder kroner for ikke at efterleve kommissionens første afgørelse.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg