Mød din psykiater på nettet

I Region Sjælland er der tilbud til psykiatriske patienter om at tale med psykiateren via videokonference-udstyr. Det giver mulighed for at komme hurtigere til samtale.

Via et kamera, en skærm og en hurtig opkobling til internettet, kan patienter inden for børne- og ungdomspsykiatrien i store dele af Region Sjælland tale med deres behandler.

Det sparer en masse transporttid både for patient og behandler, og betyder i mange tilfælde, at patienten kan komme hurtigere til samtale.

For det er nemmere for psykiateren at finde tid i kalenderen til en hurtig opkobling via videokonference, end at skulle afse tid til den ofte lange transport inden for regionen fra for eksempel Næstved til Nykøbing Falster.

Udstyret blev først indført i det tidligere Storstrøms Amt af overlæge og centerleder ved Psykiatrisk Børne- og Ungecenter, Flemming Sevaj.

Den primære årsag var speciallægemanglen og de store afstande i amtet, der ikke er blevet mindre efter at Region Sjælland blev til.

Nytte ved patientsamtaler

Flemming Sevaj fortæller, at udstyret primært bruges som et redskab til intern kommunikation, patientkonferencer, uddannelse for personalet og psykiatrisk rådgivning af personalet på forskellige lokaliteter og institutioner i amtet.

Men systemet har også vist sin store nytte i forhold til patientsamtaler.

I første omgang for børn og unge og yngre voksne, det vil sige 18-25-årige. Metoden er dog også ved at blive udbredt til voksen­psykiatrien i regionen.

Flemming Sevaj fortæller, at det er en stor tidsbesparelse i hverdagen at kunne bruge udstyret i stedet for at skulle køre måske en time hver vej for en enkelt konsultation. Det er nemmere at få plads til i kalenderen på den måde, og det afbøder den speciallæge­mangel, der ellers hersker i regionen.

“Det kan bruges for eksempel i forbindelse med en vurdering af, om det er forsvarligt at give en patient udgang eller udskrive patienten eller i forbindelse med justering af medicineringen,” siger Flemming Sevaj.

“Jeg er ikke i tvivl om, at når der er etableret fortrolighed, så er det et udmærket instrument til den slags rutinejusteringer på afstand,” siger han og tilføjer, at der altid er en kontaktperson til stede fysisk sammen med patienten, når der foretages en videokonsultation.
Regionen vil nu indføre udstyret på flere andre afdelinger.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS