It skal sikre bedre alderdom

Et nyt innovationskonsortium med 8,5 millioner på lommen skal udvikle it-løsninger, der kan forbedre ældres livskvalitet.

Rådet for Teknologi og Innovation under Videnskabsministeriet har bevilget 8,5 mio. kr. til et innovationskonsortium med titlen ”Brugerdreven Sundhedsinnovation”.

Som navnet markerer, deltager brugerne aktivt, når konsortiet udvikler teknologi til forbedring af ældres livskvalitet.

”Det er de ældres ønsker til et godt liv, der skal drive værket, ikke teknologien,” siger Morten Kyng, professor i datalogi på Aarhus Universitet og internationalt førende ekspert i brugerdreven it-forskning.

”Vi skal udvikle teknologi, der passer ind i de ældres dagligdag, og som de har lyst til at bruge. Og For mange er det centrale, at teknologien skal understøtte, at man kan fortsætte med de aktiviteter man synes godt om, selvom man bliver ældre,” siger Morten Kyng

De ældre skal selv deltage aktivt i udviklingen via workshops og ved at afprøve prototyper i eget hjem.

Egen sundhed

Konsortiet vil, udover at gøre dagligdagen lettere for de ældre, også gøre det lettere for dem, at tage vare på deres egen sundhedsinformation.

De vil udvikle ”den personlige sundhedsjournal”, hvor man kan se både oplysninger man selv lægger i den plus data fra f.eks. fysioterapeut og læge.

Projektet arbejder også på at udvikle løsninger, der anvender den tekniske infrastruktur i brugerens hjem på nye måder.

Det kunne for eksempel være en tyverialarm med bevægelsescensor, der kan skifte funktion, når man er hjemme og alarmere, hvis man falder.

Der er stor interesse fra udlandet for den danske indsats for at udvikle teknologi til den voksende gruppe af ældre.

”Det skyldes først og fremmest vores metoder til at inddrage brugerne som medskabere i udviklingen. Danmark er langt fremme inden for sundheds-it, og der er potentiale for global eksport. Bl.a. planlægger vi allerede et fremstød for dansk sundheds-it i Californien i samarbejde med Innovation Denmark,” siger Morten Kyng.

Dansk og international deltagelse

Innovationskonsortiet består af Ældre Sagen, virksomhederne WM-data, KIRK Telecom og G4S Security Services. Desuden deltager Århus Kommune, Region Midtjylland og Alexandra Instituttet.

De deltagende forskere kommer fra Datalogisk Institut, Institut for Informations- og Medievidenskab og Forskningsenheden for Almen Praksis på Aarhus Universitet og Institut for Sundhedsvidenskab, Københavns Universitet.

Projektet er led i et samarbejde med universiteterne i Berkley, Californien, og Tampere, Finland.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job