DSI Data høster på sidste års investeringer

Det danske softwarehus DSI Data høster frugterne af de investeringer, selskabet tidligere har foretaget i Microsofts .Net-platform.

DSI Data investerer i medarbejdere med certificeringer og erfaring i Microsofts CRM-løsninger.

"Jeg tror på, at Microsofts CRM bliver verdens bedste CRM-løsning på et tidspunkt, og så skal vi være klar. Derfor bygger en organisation op med CRM-kompetencer på forventet efterbevilling," siger Holger Harvey Hansen, administrerende direktør, DSI Data.

Det 23 år gamle softwarehus har netop offentliggjort sit årsregnskab (regnskabsperiode 1. maj til 30. april), og der er fremgang at spore over hele linjen.

Vokset med en faktor 10

Bruttofortjenesten er vokset fra 19,6 til 23,9 millioner kroner, mens overskuddet er skudt i vejret fra 200.000 kroner til to millioner.

Sidste år udviklede DSI en skabelon baseret på Microsofts .Net-teknologi, og den skabelon bliver nu brugt flittigt til at udvikle blandt andet foreningsløsninger.

"Senest har vi lavet løsninger til Advokatsamfundet og Dansk Blindesamfund," fortæller Holger Harvey Hansen.

Vidt forskellige konkurrenter

Udover forenings- og CRM-løsninger udvikler og har DSI Data også indtægter på rene udviklingsopgaver for kunder, der ikke kan leve med et standardsystem.

DSI render ifølge direktøren ind i "vidt forskellige konkurrenter, men inden for kommunal sundhedspleje stikker Novax mere frem end flertallet, mens KMD gerne stiller op til konkurrence i andre kommunale sammenhænge.

Forventningerne til indeværende år er "vækst på alle områder," men især inden for CRM og de rene udviklingsopgaver.

Selskabet har tre forretningsområder: Standardløsninger til den kommunale tand- og sundhedspleje, CRM-løsninger baseret på Microsoft Dynamics CRM og ERP-løsninger baseret på Microsoft Dynamics C5.

DSI Data er Microsoft guld- og C5 Servicepartner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen