DSI Data høster på sidste års investeringer

Det danske softwarehus DSI Data høster frugterne af de investeringer, selskabet tidligere har foretaget i Microsofts .Net-platform.

DSI Data investerer i medarbejdere med certificeringer og erfaring i Microsofts CRM-løsninger.

"Jeg tror på, at Microsofts CRM bliver verdens bedste CRM-løsning på et tidspunkt, og så skal vi være klar. Derfor bygger en organisation op med CRM-kompetencer på forventet efterbevilling," siger Holger Harvey Hansen, administrerende direktør, DSI Data.

Det 23 år gamle softwarehus har netop offentliggjort sit årsregnskab (regnskabsperiode 1. maj til 30. april), og der er fremgang at spore over hele linjen.

Vokset med en faktor 10

Bruttofortjenesten er vokset fra 19,6 til 23,9 millioner kroner, mens overskuddet er skudt i vejret fra 200.000 kroner til to millioner.

Sidste år udviklede DSI en skabelon baseret på Microsofts .Net-teknologi, og den skabelon bliver nu brugt flittigt til at udvikle blandt andet foreningsløsninger.

"Senest har vi lavet løsninger til Advokatsamfundet og Dansk Blindesamfund," fortæller Holger Harvey Hansen.

Vidt forskellige konkurrenter

Udover forenings- og CRM-løsninger udvikler og har DSI Data også indtægter på rene udviklingsopgaver for kunder, der ikke kan leve med et standardsystem.

DSI render ifølge direktøren ind i "vidt forskellige konkurrenter, men inden for kommunal sundhedspleje stikker Novax mere frem end flertallet, mens KMD gerne stiller op til konkurrence i andre kommunale sammenhænge.

Forventningerne til indeværende år er "vækst på alle områder," men især inden for CRM og de rene udviklingsopgaver.

Selskabet har tre forretningsområder: Standardløsninger til den kommunale tand- og sundhedspleje, CRM-løsninger baseret på Microsoft Dynamics CRM og ERP-løsninger baseret på Microsoft Dynamics C5.

DSI Data er Microsoft guld- og C5 Servicepartner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S