Microsoft bekræfter problem med skjult opdatering

Microsoft bekræfter, at Windows XP-brugere, der reparerer deres operativsystem, ikke kan opdatere computeren med de seneste opdateringer.

Microsoft bekræfter at Windows XP-brugere, der reparerer deres operativsystem, ikke kan opdaterer computeren med de seneste opdateringer på grund af en skjult fil, der blev udsendt til brugerne denne sommer.

"Når XP repair-cd'en bliver anvendt, så erstatter den alle systemfiler (inklusive Windows update) på maskinen, med ældre versioner af disse filer og gendanner registret," skriver Nate Clinton, program manager for Windows Update (WU), i en meddelelse på Microsofts blog om opdateringer.

"Den seneste version af Windows Update indeholder 'wups2.dll', der oprindeligt ikke var med i Windows XP. wups2.dll vil derfor stadig være i systemet, efter en 'repair install', men dens registreringsinformationer mangler. Dette mismatch forårsager at opdateringen mislykkes.

Syv dll-filer

'Windows Secrets'-nyhedsbrevet rapporterede om opdateringsfejlen efter tests på Windows XP-maskiner, der var blevet gendannet med en reinstall-cd.

Årsagen til problemet er ifølge nyhedsbrevet, at syv dll-filer, fra den seneste Windows Update ikke registrerede sig selv i XP. Microsoft har ikke været i stand til at forklarer forskellen mellem deres og disse observationer.

Filen, som Clinton nævner, wups2.dll, er en af de syv filer, som 'Windows Secrets' omtaler, og er en del af den såkaldte "stealth"-opdatering, som Microsoft har sendt til de fleste af deres private XP og Vista-brugere siden juli.

Opdateringen er blevet leveret og installeret uden yderligere notifikation; selv hos brugere, der havde fortalt systemet, at det ikke skulle downloade eller installere opdateringer uden brugerens tilladelse.

Computerworlds test

Computerworld gennemførte torsdag tests, der bekræftede at WU-opdateringen 'silent update' med nummeret 7.0.600.381 blokerer for 80 reparationer på en pc, hvor systemet er blevet gendannet fra en cd med Windows XP SP2. Efter at have kørt en batch-fil, anbefalet af 'Windows Secrets', registrerede batch-filen samtlige syv mistænkte dll-filer. Opdateringer lod sig dog gøre.

Nate Clinton skriver, at problemet kan ordnes ved kun at registrere wups2.dll-filen. Han gennemgår også de trin brugeren skal i gennem og lovede at præsentere et dokument (KB943144) med vejledningen på Microsofts support database.

Scott Dunn fra 'Windows Secrets' siger at opdaterings-miseren beviser, hvilken fare der er ved skjulte opdateringer. Andrew Storm fra nCircle Network Security siger, at Microsoft også bliver ramt på pengepungen.

"Forestil dig, den mængde arbejde, dette har påført Microsofts support-teams. Det har nok taget et par timer på telefonen, når en kunde skulle hjælpes, fordi support-medarbejderen ikke vidste, at det var WU-opdateringen, der var skyld i problemet. Det er ikke bare et PR-problem for Microsoft, det er også et support-problem," siger Andrew Storm.

Firmaerne er nok mere tilbøjelige til at bruge gendannelse, end en geninstallering fra en cd, når en beskadiget maskine skal repareres.

Men mange mindre og mellemstore firmaer vil få de samme problemer, når de forsøger at opdatere en maskine, da det er den samme Windows client-software der bruges af Windows Server Update Services (WSUS), som er den opdateringsmekanisme de fleste virksomheder bruger, når de skal opdatere medarbejdernes Pc'er.

"Alle får de samme opdateringer af Windows Update," siger Andrew Storm. "Så problemet vil være det samme for både WSUS og for folk, der får deres opdateringer direkte fra Microsoft," siger han.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S