Telekæmpe i tæt samarbejde med WiFi-rebellen Fon

Det tidligere britiske telemonopol, BT, indleder nu et nært samarbejde med WiFi-rebellen Fon. BT's bredbåndskunder kan fremover vælge at blive Fon-medlemmer.

Det tidligere engelske telemonopol, BT, indleder nu et nært samarbejde med Fon, der ellers har fået flere etablerede teleselskaber på barrikaderne.

Konceptet bag Fon er nemlig, at medlemmerne via en trådløs router, stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre.

Som medlem har man så et login og password, som man kan bruge til at logge sig på andre Fon-hotspots i hele verden.

Flere teleselskaber ser det som et brud på kundekontrakten, hvis en kunde vælger at stille sin internetforbindelse til rådighed for andre.

I stedet for at bekæmpe Fon har BT nu i stedet valgt at give sine bredbåndskunder mulighed for at blive Fon-medlemmer.

Fremover vil BT's bredbåndskunder således kunne vælge at installere Fon-software på deres såkaldte Home Hub-gateway.

Dermed kan BT's kunder blive Fon-medlemmer og stille dele af deres båndbredde til rådighed for andre og koble sig på nettet via Fon-hotspots verden over.

BT har flere end tre millioner bredbåndskunder, så det er lidt af en blåstempling af Fon-konceptet. Uden for BT er der omkring 190.000 Fon hotspots og godt en halv million brugere.

Samarbejdet har fået navnet BT Fon og drømmen er at bygge et kæmpe trådløst netværk, der dækker hundredetusinder af hotspots.

BT har skudt penge i Fon som en del af aftalen, og selskabet træder dermed ind i Fon's investorkreds, der også omfatter Google.

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS