Telekæmpe i tæt samarbejde med WiFi-rebellen Fon

Det tidligere britiske telemonopol, BT, indleder nu et nært samarbejde med WiFi-rebellen Fon. BT's bredbåndskunder kan fremover vælge at blive Fon-medlemmer.

Det tidligere engelske telemonopol, BT, indleder nu et nært samarbejde med Fon, der ellers har fået flere etablerede teleselskaber på barrikaderne.

Konceptet bag Fon er nemlig, at medlemmerne via en trådløs router, stiller deres internetforbindelse til rådighed for andre.

Som medlem har man så et login og password, som man kan bruge til at logge sig på andre Fon-hotspots i hele verden.

Flere teleselskaber ser det som et brud på kundekontrakten, hvis en kunde vælger at stille sin internetforbindelse til rådighed for andre.

I stedet for at bekæmpe Fon har BT nu i stedet valgt at give sine bredbåndskunder mulighed for at blive Fon-medlemmer.

Fremover vil BT's bredbåndskunder således kunne vælge at installere Fon-software på deres såkaldte Home Hub-gateway.

Dermed kan BT's kunder blive Fon-medlemmer og stille dele af deres båndbredde til rådighed for andre og koble sig på nettet via Fon-hotspots verden over.

BT har flere end tre millioner bredbåndskunder, så det er lidt af en blåstempling af Fon-konceptet. Uden for BT er der omkring 190.000 Fon hotspots og godt en halv million brugere.

Samarbejdet har fået navnet BT Fon og drømmen er at bygge et kæmpe trådløst netværk, der dækker hundredetusinder af hotspots.

BT har skudt penge i Fon som en del af aftalen, og selskabet træder dermed ind i Fon's investorkreds, der også omfatter Google.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS