Traktat mod it-kriminalitet på vej

Tema: Sikkerhed: Et juridisk bolværk mod hackere, spammere og andre it-kriminelle skal ligge klart i den sidste halvdel af næste år, lyder planen fra Den Internationale Telekommunikation Union (ITU).

Tema: Med floden af spam, botnet, computervirus og andet grimt ude på nettet, virker en traktat mod internet-kriminaliet som en god ide.

I hvert fald har den Internationale Telekommunikation Union (ITU), en organisation under FN, sat en ekspertgruppe til at kulegrave det omfattende emne, og efter arbejdsplanen skal der i fjerde kvartal af 2008 ligge et forslag til regler mod de kriminelle, der gennemtrawler nettet efter godtroende ofre.

Som den Juhan Parts, Estlands økonomi- og kommunikationsminiter, udtrykte det på mødet i mandags, så er tilliden til internettet af afgørende betydning for både den offentlige sektor som erhvervslivet.

Han pointerede behovet for at nå en global sikkerhed på nettet, simpelthen fordi internet-kriminalitet er grænseoverskridende.

Uden et globalt bolværk mod den type kriminalitet vil det være svært at kunne sætte effektivt ind mod skrupelløse forbrydere på nettet.

Ifølge arbejdsplanen for den 60 mandstore arbejdsgruppe, der er nedsat med eksperter fra en lang række lande, skal der ligge et forslag til et juridisk regelværk vendt mod internetkriminalitet.

Ud over dette arbejde skal arbejdsgruppe - alias The High-Level Experts Group on Cybersecurity (HLEG) - også rådgive ITUs ledelse om de nyeste tendenser inden for området.

I 2009 skal HLEG afslutte sit arbejde med en endelig rapport til ITUs øverste ledelse

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos