Spørge-storm om logning på vej til Lene Espersen

Enhedslisten kræver svar fra justitsminister Lene Espersen (K), efter hun har oplyst til til Computerworlds læsere, at der ikke er regler for, hvor længe logningsdata kan gemmes.

Artikel top billede

Justitsminister Lene Espersen (K) kan forvente at skulle besvare endnu et paragraf 20 spørgsmål om logning fra Enhedslisten.

Det skyldes, at justitsministeren i et svar på et spørgsmål fra Computerworlds læsere har gjort det klart, at reglerne om logning ikke forholder sig til, om teleselskaberne må opbevare de indsamlede data i mere end et år.

"Det er da noget af det, som jeg nu vil tage op og spørge hende om,", siger Line Barfoed, der er retspolitisk ordfører for Enhedslisten.

Ingen regler for forældelse

Line Barfoed tolker ministerens svar sådan, at det er tilladt for teleselskaberne at opbevare logningsdata om kunderne i længere tid end det år, som logningsbekendtgørelsen påbyder udbyderne at gemme data.

"Hun svarer jo, at der ikke er nogen regler for, hvor længe de må opbevare det. Det synes jeg, er ret uhyggeligt," siger Line Barfoed.

Hun fortæller, at der er masser af spørgsmål på vej til Lene Espersen om logningsbekendtgørelsen.

Ifølge Line Barfoed er problemet, at vi er gået fra registerlovgivning til persondatalovgivning, uden at vi reelt har overvejet, hvad det betyder.

"Men stadigvæk er det er jo sådan, at du skal have nogle retningslinier, hvis du har et register, og det skal datatilsynet skal være tilsynsmyndighed på. Og der skal det jo også fremgå, hvorfor du har registreret, og hvor længe du har det," siger Line Barfoed.

Mange spørgsmål til ministeren

Computerworld offentliggjorde torsdag en lang række svar på spørgsmål fra læserne om logningsbekendtgørelsen.

De inkluderede spørgsmål om, hvad straffen er for ikke at slette oplysningerne rettidigt.

"Udgangspunktet er jo, at du skal holde op med at have oplysningerne liggende når de ikke længere er nødvendige," siger Line Barfoed.

Justitsminister Lene Espersen svarede torsdag skriftligt på mere end 20 spørgsmål fra Computersworlds læsere, efter at vi for lidt mere end tre uger siden opfordrede til at stille spørgsmål til ministeren om logningsbekendtgørelsen på Computerworlds Wikilab.

Paragraf 20 spørgsmål til Lene Espersen

Vil ministeren tage initiativ til at fastsætte regler om at IT-udbydere skal slette loggede oplysninger efter det år, som logningsbekendtgørelsen pålægger dem at gemme oplysninger, jf. ministerens svar til Computerworld.dk 12.10.2007 om at der ikke findes sådanne regler?

Læserspørgsmål med svar fra justitsministeren

Logningerne skal gemmes et år. Hvad er straffen for at ikke at slette oplysningerne rettidigt?

"Logningsbekendtgørelsen pålægger teleudbydere at opbevare en række oplysninger i 1 år til brug for efterforskningen og retsforfølgningen af strafbare forhold. Reglerne om logning forholder sig ikke til om teleselskaberne kan opbevare oplysningerne i længere tid."

Annonceindlæg fra Idura

Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune