Artikel top billede

Læsernes dom er klar: Helge Sander er det svageste led i regeringens it-top. (Foto: Torben Klint)

Her er det svageste led i regeringens it-top

I sidste uge beskrev Computerworld regeringens it-ledelse med de tre topfigurer Thor Pedersen, Helge Sander og Kristian Jensen. Nu har læserne udpeget det svageste led.

I fredags spurgte vi læserne om hvilken minister, der er det svageste led i regeringens it-ledelsesteam.

Computerworld præsenterede en model, der opstillede regeringens it-ledelse i samme ramme som en stor virksomhed med finansminister Thor Pedersen (V) som topchef eller CEO, videnskabsminister Helge Sander (V) som direktør eller CIO og endelig Kristian Jensen (V) som projektleder.

Over halvdelen peger på, at Helge Sander udfylder sin rolle dårligst.

Kristian Jensen fik færrest af de godt 200 stemmer. Han endte på cirka fem procent.

De øvrige ministre fik tilsammen 10 procent, mens Thor Pedersen og Helge Sander fik henholdsvis 27 procent og 57 procent af stemmerne.

Lidt overraskende efter en uge, hvor Kristian Jensens skatteministerium sprang budgettet på det nye eIndkomstregister med over 100 millioner kroner.

"Når man møder Kristian Jensen og hører, hvordan han gebærder sig, så er han en frisk mand, der forstår tingene og udviser mod, og det tror jeg kan være med til at give respekt. Skat vover noget, og han er ikke bange for at gå ind i debatten," siger Ejvind Jørgensen, underdirektør i Rambøll Management og formand for Dansk ITs udvalg for digital forvaltning.

Hård opgave

Et flertal af Computerworlds læsere mener altså, at det er Helge Sander, som har sværest ved at udfylde rollen som leverandør af det tekniske fundament for digitaliseringen.

Den hårde bedømmelse kommer måske netop, fordi mange af Computerworlds læsere har et teknisk udgangspunkt.

Ejvind Jørgensen mener, at Helge Sander også har den måske sværeste opgave i forhold til at formidle sine resultater.

"Motorrummet er ikke det store udstillingsvindue," lyder det fra Ejvind Jørgensen, som dog tilføjer, at talmaterialet er for spinkelt til alt for firkantede konklusioner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere