Virk.dk gør klar til den helt store make-over

Den omdiskuterede erhvervsportal Virk.dk skal relanceres med ny struktur og nyt design. Et øget fokus på indberetninger skal sikre portalens fremtid.

Artikel top billede

Sådan ser Virk.dk ud i dag, men nu skal erhvervsportalen relanceres.

Erhvervsportalen Virk.dk, der siden lanceringen i 2003, har været diskuteret heftigt af både erhvervsliv og politikere, lader nu op til et nyt liv som relanceret portal.

I første omgang vil der være tale om beskedne forandringer for ikke at skræmme de eksisterende brugere væk, men på sigt vil Virk.dk ændre sig ganske meget både indadtil og udadtil.

"Teknologien ændrer sig løbende, hvilket medfører at dele af portalen forældes. Derfor er der nogle af de tekniske ting, vi gerne vil lave om på. Det betyder en hel del i internetsammenhæng, når teknologien er fire år gammel," siger Carsten Loesch, der er chef for Center for Virk.dk.

Mere fokus på indberetninger

Samtidig ligger der dog også mere strategiske overvejelser bag relanceringen.

Virk.dk skal fremover være en portal, hvor der er mere fokus på indberetnings-delen og mindre på de generelle informationer og tekster, man i dag finder på Virk.dk.

Portalen, der er tænkt som erhvervslivets fælles indgang til det offentlige Danmark, skal med andre ord fremstå mere overskuelig og ligetil.

"Der kommer til at være meget mere fokus på indberetninger. Vi laver blandt andet fire forskellige indgange til at finde indberetningerne - nemlig gennem emner, alfabetisk, under myndigheder og via søgning," forklarer Carsten Loesch.

Specielt en forbedret søgefunktion fremhæver Carsten som en vigtigt element i den nye version af Virk.dk

Virk.dk er kun en glasplade

Samtidig vil ansvaret for indberetningsløsningerne blive placeret hos de enkelte myndigheder, så Virk.dk fungerer som én indgang til det offentlige – men ikke som en udbyder af indberetningsløsningerne.

"Vi er egentlig bare en glasplade, man kan se tingene igennem som bruger. Det ser ud som om, tingene ligger på portalen, men de ligger rent faktisk hos de enkelte myndigheder."

Der vil også komme et helt nyt design på Virk med både ændret struktur og nye farver. Derudover vil der fra start være en simpel personalisering som løbende vil blive udvidet i 2008-2010.

Går efter flere indberetninger

Frem mod lanceringen af den nye portal er det stadig Krak (nu Eniro) der står for driften af portalen. Det er dog Capgemini der er i gang med at bygge den nye portal, og det vil også være Capgemini, som med KMD som underleverandør, skal stå for driften af den nye portal.

Virk.dk har ikke haft nogen nem fødsel, og Computerworld har tidligere fortalt om interne papirer i Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, der understregede alvoren.

"Det er helt afgørende for at sikre Virk.dk's fremtidige eksistens, at der inden forhandlingerne med Finansministeriet sker en væsentlig trafikforøgelse på Virk.dk," stod der i et dokument, som Computerworld beskrev i januar 2006.

Carsten Loesch står dog fast på, at det er uretfærdigt, at det lidt blakkede image fortsat klæber til Virk.dk

"Det har været problemer, men nu går det faktisk ret godt. Siden januar 2007 har vores drift haft en oppetid på 99,8 pct., og vi er nu oppe på 50.000 indberetninger om måneden," siger Carsten Loesch.

Det er målet, at Virk.dk inden udgangen af 2008 skal have 165.000 indberetninger om måneden.

"Vi er på vej derop, men det er stadig en stor udfordring at fortsætte udviklingen", siger Carsten Loesch.

Der er på finansloven bevilliget 150 millioner kroner til drift af den nuværende portal, udvikling af den nye portal og drift af den nye portal fra 2007 til 2010. Relanceringen af det nye Virk.dk sker i starten af 2008.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job