ERP sigter mod brancheløsninger og partnerskaber

Tema: Mens salget af ERP-løsninger stagnerer, så fortsætter leverandører og forhandlere tendensen med at skabe brancheløsninger og finde forretningspartnere.

Leverandører af ERP-løsninger (Enterprise Resource Planning) er på udkig efter partnere til at implementere, og de har også travlt med at udvikle stadig flere brancheløsninger.

"Ved at indgå partnerskaber med implementeringsfirmaer forventer leverandørerne at kunne nå bredere ud i markedet," vurderer Herbert Nathan.

Herbert Nathan ejer rådgivningsvirksomheden Herbert Nathan & Co., der har specialiseret sig i at hjælpe virksomheder med at finde rundt i skoven af ERP-løsninger.

500 til 1.000 ansatte

Danske virksomheder med 500 til 1.000 medarbejdere og en omsætning på en halv til en hel milliard kroner er den gruppe af firmer, der investerer mest i ERP-løsninger. Nathan mener, at der er omkring 1.000 virksomheder herhjemme, der passer ind i den boks.

"De helt store har købt, og de har ofte en SAP- eller Oracle-strategi, så der er ikke mange udskiftningsprojekter blandt de største virksomheder herhjemme," siger Herbert Nathan.

De mellemstore virksomhedskunder har ofte ældre systemer, og når de så samtidig vokser og måske ændrer forretningspraksis eller udbuddet af produkter, så kræver det almindeligvis, at ERP-løsningen skal rettes til eller måske helt skiftes ud.

Slut med XAL

Masser af danske virksomheder bruger Microsofts Concorde XAL-løsning, men det kan de ikke blive ved med. I 2009 ophører Microsoft med at supportere XAL, så mange brugere er på udkig efter noget nyt.

"Mange kunder har haft XAL-løsningen i måske 10 år, og det tidsrum er der sket et utal af tilretninger, så selv, hvis de havde lyst, så vil det være svært at fortsætte med at bruge Concorde XAL, når først supporten lukker," siger Herbert Nathan.

Blandt leverandørerne skærpes konkurrence i netop mellemmarkedet. Både Oracle og SAP kæmper hårdt for at komme længere ned i markedet, og begge virksomheder - ikke mindst Oracle har købt op over en bred kam.

Masser af leverandører

Der er rigtig mange leverandører i den lavere ende og mellemmarkedet. Eksempelvis Guideix, Maconomy, EDB Gruppen, Lawson, IFS, IBS, Agresso og Microsoft.

"Der er også en spiller som Infor, der købte SSA, efter at SSA havde overtaget Baan, hvilket betyder, at Infor i dag er blandt de tre-fire største ERP-leverandører på verdensplan," siger Herbert Nathan.

I stedet for kun at satse på egentlige implementeringspartnere er det at sælge og/eller leje softwaren via internettet blevet stadig mere populært.

Konceptet SaaS (Software as a Service) har vind i sejlene også på området ERP og her indbyder prismodellen til massedistribution snarere end personligt salg.

Skal kunne mere

Leverandørerne vil stadig gerne have partnere, der kan implementere, men med SaaS er det ikke nok.

"En af den traditionelle implementeringspartners store interesser i at implementere ERP-systemer har alle dage været muligheden for at kunne tjene på kundespecifikke tilretninger, og den mulighed er også nødt til at være til stede med SaaS-løsningen," har IDC Nordics analysedirektør Karsten Fogh Ho-Lanng tidligere fortalt Computerworld.

SaaS gør ifølge IDC bestemt ikke kanalen overflødig.

"Tværtimod. For antallet af discipliner, man som SaaS-leverandør af forretningskritiske systemer skal mestre, stiger kun i fremtiden, så fremtidens partner skal i stigende grad være både forretningsrådgiver og driftsansvarlig," lyder det fra Karsten Fogh Ho-Lanng.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S