Her er Nokias bud på den mobile fremtid

På konferencen The Way We Live Next i den finske by Oulu viste Nokia kommende produkter frem for verdenspressen.

Artikel top billede

aeon er et af Nokias bud på fremtidens mobiltelefoner med touch-teknologi. aeon kan dog ikke købes i butikkerne, for den er kun et eksempel.

Hvordan kommer fremtidens mobiltelefoner og mobile services til at se ud?

Det forsøgte Nokia at give et bud på, da verdenspressen i sidste uge var inviteret til Oulu i Finland, hvor teleproducenten viste kommende produkter og teknologier frem.

Her er et lille indblik i noget af det, finnerne er på vej med:

Touch-teknologi

Det mest interessante tiltag fra Nokias side er nok den nye touch-teknologi, som bliver lanceret til S60-platformen.

Det nye touch-interface minder rent grafisk en del om Apples iPhone-teknologi, og det er i en eller anden grad nok også et modsvar til Apple, men alligevel har Nokia flere kort i ærmet. Med finnernes touch-teknologi vil nye telefoner også kunne reagere på bevægelser ved hjælp af sensor-teknologi.

For eksempel kan man skifte sang på telefonen ved at ryste den let i lommen, eller man kan skrue op for lyden ved at klemme på telefonen.

Man vil også kunne sætte telefonen på lydløs ved at lægge den med displayet nedad eller rotere et billede på skærmen blot ved at vende telefonen fysisk.

Med touch-produkterne vil der også være tactile feedback, hvilket betyder, at man kan mærke en reaktion i telefonen, når man trykker på skærmen.

Nokia er dog endnu meget sparsom med detaljerne om, hvad der er reelle muligheder, og hvad der er fremtidsvisioner. Finnerne regner med at komme med de første telefoner, der understøtter touch-teknologien i 2008.

Point & Find

I 2008 lancerer Nokia det første eksempel på en ny form for internetnavigation, hvor man bruger de fysiske omgivelser til at navigere.

Konceptet er, at man ved hjælp af mobilens kamera kan pege på forskellige ting, for eksempel en taske i en butik eller et restaurant-skilt, og så sender mobilen automatisk en videre til relevant information på nettet – for eksempel en anmeldelse af restauranten.

Nokia har også planer om at koble mobilens kamera med GPS'en, så man, hvis man peger på en biografplakat ikke bare bliver ført til mere info om filmen, men også til online-billetreservationen hos den specifikke biograf.

WidSets

En internetservice til både high-end og low-end mobiler, der gik i luften i juni 2006 som beta. Betaperioden er nu slut, og WidSets rummer over 2000 såkaldte widgets, der er små programmer, rss-feeds og spil, der gratis kan tilføjes til mobilen.

Man kan blandt andet hente en email-klient, og det er også muligt at skabe sine egne widgets. WidSets har ifølge Nokia i dag over fire millioner registrerede brugere på verdensplan.

Shoot-to-translate

Ved hjælp af mobilens kamera kan man tage et billede af noget tekst på et fremmed sprog og få det oversat real-time til ens eget sprog. Servicen er på trapperne, men i første omgang skal man nok ikke forvente sig hverken danske oversættelser eller særligt omfattende oversættelses-biblioteker.

Near Field Communication

løbet af få år vil mobilen være et helt almindeligt betalingsmiddel i butikkerne, mener Nokia. Det sker ved hjælp af Near Field Communication (NFC), som er baseret på RFID-teknologi og allerede implementeret i den første Nokia-telefon. Hør podcast om Nokias NFC

Demo af Nokias touch-teknologi

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S