Mondo fyrer topchef for ulovlig aktiehandel

Børsnoterede Mondo fyrer med omgående virkning administrerende direktør Anders Chr. Andersen. "Jeg er ked af det," siger bestyrelsesformand Morten Steen-Jørgensen, der svingede øksen.

Artikel top billede

Anders Chr. Andersen stopper med øjeblikkelig virkning som topchef for Mondo.

Bestyrelsen for Mondo har med øjeblikkelig virkning fyret selskabets administrerende direktør, Anders Chr. Andersen.

Fyringen skyldes "uregelmæssig handel med Mondo-aktier," skriver bestyrelsesformand Morten Steen-Jørgensen i en meddelelse.

Til Computerworld fastlår bestyrelsesformanden, at fyringen skyldes, at Anders Chr. Andersens har handlet med aktier uden for de tilladte vinduer for børsnoterede selskaber, som alene ville have gjort det muligt for direktøren at handle aktier i fire uger efter henholdsvis helårs- og halvårsregnskaberne.

Sådan fremgår det ifølge Morten Steen-Jørgensen både af Mondos interne regler samt af Finanstilsynets regler for aktiehandel i børsnoterede selskaber.

"Vi kan ikke have en direktør siddende, som har handlet ulovligt, og derfor er Anders og jeg blevet enige om, at det er bedst, at han stopper," siger Morten Steen-Jørgensen til Computerworld.

Han peger på, at Anders Chr. Andersens ulovlige handler nu alene er en sag mellem den afgåede direktør og Finanstilsynet.

Uregelmæssigheder opdaget fredag

Morten Steen-Jørgensen ønsker ikke at komme nærmere ind på detaljer omkring Anders Chr. Andersens aktie-handler og heller ikke om, hvorvidt det handler om store handler med mange aktier og for store beløb.

"For mig er det ligegyldigt, om der er tale om små beløb og få aktier. Det går rigtigt godt for Mondo, og vi ser yderst positivt på 2008. Og derfor kan vi ikke have sådan en sag, som påvirker selskabet ," siger Morten Steen-Jørgensen.

Han blev gjort opmærksom på "uregelmæssighederne", som han siger, sent fredag eftermiddag. Anders Chr. Andersen erkendte straks fejlen.

"Som bestyrelsesformand har beslutningen været meget enkel, men personligt er jeg meget ked af det - ikke mindst på Anders' vegne," siger Morten Steen-Jørgensen, som sammen med Anders Chr. Andersen har stået i spidsen for både en større turn-around samt Mondos børsnotering.

Mondos bestyrelse meddeler, at fyringen ikke vil påvirke selskabets resultater eller position på markedet.

Finansdirektør Claus Wellendorf overtager med omgående virkning pladsen som direktør for det børsnoterede selskabe.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS