Mondo fyrer topchef for ulovlig aktiehandel

Børsnoterede Mondo fyrer med omgående virkning administrerende direktør Anders Chr. Andersen. "Jeg er ked af det," siger bestyrelsesformand Morten Steen-Jørgensen, der svingede øksen.

Artikel top billede

Anders Chr. Andersen stopper med øjeblikkelig virkning som topchef for Mondo.

Bestyrelsen for Mondo har med øjeblikkelig virkning fyret selskabets administrerende direktør, Anders Chr. Andersen.

Fyringen skyldes "uregelmæssig handel med Mondo-aktier," skriver bestyrelsesformand Morten Steen-Jørgensen i en meddelelse.

Til Computerworld fastlår bestyrelsesformanden, at fyringen skyldes, at Anders Chr. Andersens har handlet med aktier uden for de tilladte vinduer for børsnoterede selskaber, som alene ville have gjort det muligt for direktøren at handle aktier i fire uger efter henholdsvis helårs- og halvårsregnskaberne.

Sådan fremgår det ifølge Morten Steen-Jørgensen både af Mondos interne regler samt af Finanstilsynets regler for aktiehandel i børsnoterede selskaber.

"Vi kan ikke have en direktør siddende, som har handlet ulovligt, og derfor er Anders og jeg blevet enige om, at det er bedst, at han stopper," siger Morten Steen-Jørgensen til Computerworld.

Han peger på, at Anders Chr. Andersens ulovlige handler nu alene er en sag mellem den afgåede direktør og Finanstilsynet.

Uregelmæssigheder opdaget fredag

Morten Steen-Jørgensen ønsker ikke at komme nærmere ind på detaljer omkring Anders Chr. Andersens aktie-handler og heller ikke om, hvorvidt det handler om store handler med mange aktier og for store beløb.

"For mig er det ligegyldigt, om der er tale om små beløb og få aktier. Det går rigtigt godt for Mondo, og vi ser yderst positivt på 2008. Og derfor kan vi ikke have sådan en sag, som påvirker selskabet ," siger Morten Steen-Jørgensen.

Han blev gjort opmærksom på "uregelmæssighederne", som han siger, sent fredag eftermiddag. Anders Chr. Andersen erkendte straks fejlen.

"Som bestyrelsesformand har beslutningen været meget enkel, men personligt er jeg meget ked af det - ikke mindst på Anders' vegne," siger Morten Steen-Jørgensen, som sammen med Anders Chr. Andersen har stået i spidsen for både en større turn-around samt Mondos børsnotering.

Mondos bestyrelse meddeler, at fyringen ikke vil påvirke selskabets resultater eller position på markedet.

Finansdirektør Claus Wellendorf overtager med omgående virkning pladsen som direktør for det børsnoterede selskabe.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S