Danskerne skal købe geder gennem Facebook

Folkekirkens Nødhjælp satser på Facebook for at få danskerne til at købe geder og kondomer til fattige i u-landene. Udfordringen er at få brugernes opmærksomhed, mener ekspert.

Artikel top billede

Målet med dette års kampagne at få solgt 40.000 gaver - geder, høns, kondomer og andet nyttigt - til de fattigste mennesker i den tredje verden.

I næste uge går Folkekirkens Nødhjælp på Facebook for at få danskerne til forære geder, høns, kondomer og andet nyttigt til de fattigste mennesker i den tredje verden.

"Vi skal være der, hvor folk er. Og hvis folk er på Facebook med deres venner, så er det der, vi skal være," siger Mads Klæstrup Kristensen, kommunikationschef i Folkekirkens Nødhjælp.

Det nye tiltag er født af sidste års succes med at få danskerne til at sponsorere mere end 50.000 geder eller andre ting til de fattigste mennesker i verden.

Ifølge Mads Klæstrup Kristensen var det både almindelige mennesker og virksomheder, der sidste jul gav penge til formålet.

Ideen er, at man i stedet for at give venner eller familie et slips, sokker eller en pc i julegave, kan man give dem et gavekort på at give en ged til fattige mennesker.

Mundfuld at gabe over

Men sidste års succes til trods er det lidt af en mundfuld, Folkekirkens Nødhjælp skal gabe over for at få gennemslag på det populære sociale netværk, mener Claus Sølvsteen, rådgiver og partner i konsulentvirksomheden Peytz & Co.

"Successen afhænger af, om de kan lave en applikation, som er så sjov, at folk gider sende den videre til vennerne på Facebook. Det er det, som det hele står og falder på," siger Claus Sølvsteen.

Pointen er, at Folkekirkens Nødhjælp skal kæmpe hårdt for at få opmærksomhed i det væld af nye applikationer, som hele tiden bliver ud på Facebook.

En anden udfordring for projektet er ifølge Claus Sølvsteen, at selv de populære applikationer på Facebook har et begrænset liv.

Hot på relationer

Mads Klæstrup Kristensen erkender, at Folkekirkens Nødhjælp går på Facebook, fordi det er hipt lige nu.

"Jamen det er da ikke noget, vi går og putter med. Facebook er hot lige nu. Men det er hot på det at styrke relationer mellem mennesker.

Netop fordi Giv en ged konceptet er drevet af et glimt i øjet, tror vi på, at det kan begå sig på Facebook," siger Mads Klæstrup Kristensen.

Han slår på, at det ville være useriøst for Folkekirkens Nødhjælp at holde sig uden for Facebook og bare holde sig til de gamle prøvede virkemidler.

"Hvis man vil være profesionnel, så skal man møde folk, hvor de er. Og er de på Facebook, så går vi også derind," siger Mads Klæstrup Kristensen.

Grimme slips nok

Ifølge ham er målet med dette års kampagne at få solgt 40.000 gaver, der rangerer fra geder til kondomer. Dette indkluderer blandt andet Facebook og salg fra Folkekirkens Nødhjælps egen hjemmeside.

Hvad med dig selv, bliver du ikke skuffet, hvis der bare ligger et gavekort på en ged under dit juletræ?

"Nej det gør jeg ikke. Jeg har jo de grimme slips, jeg skal bruge. Jeg tror, at en del af successen sidste år lå i, at vi med sådan en gave fortæller, at vi har det, vi skal bruge," siger Mads Klæstrup Kristensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S