Dansk TietoEnator-afdeling går fri af sparerunde

Den finske koncern TietoEnators store sparerunde omfatter ikke umiddelbart Danmark. "Vi ser på vækst snarere end nedskæringer," siger den danske direktør Erik Hechmann.

Artikel top billede

Det danske TietoEnator-datterselskab bliver ikke umiddelbart ramt af den skarpe sparekniv, som det finske moderselskab svinger i øjeblikket.

"Danmark er defineret som et vækstområde i koncernen, så vi ser på vækst snarere end nedskæringer," siger Erik Hechmann, administrerende direktør, TietoEnator Danmark.

Efter et tabsgivende tredje kvartal i 2007 satte TietoEnator gang i en spareplan, der i slutningen af 2009 ventes at slå fuldt igennem med besparelser i størrelsesordenen 100 millioner euro svarende til 750 millioner kroner.

Sparer 375 mio. i år

Allerede i slutningen af indeværende år forventer TietoEnator at nå besparelser i omegnen af 375 millioner kroner.

"Det er klart, at også vi er nødt til at have fokus på omkostningerne, når der er sådan et "performance improvement program. Men vi har ingen konkrete aktiviteter på den front," siger Erik Hechmann.

Men hensyn til væksten, så ser det danske Tietoenator-selskab på de tilbud og koncepter, der er udviklet til det internationale marked for at tilbyde dem også til danske kunder.

solgt til 11 fagforeninger

Et af TietoEnators forretningsområder er løsninger til fagforeninger.

"11 danske fagforeninger har tegnet kontrakt på at købe løsningen Modulus," siger Erik Hechmann.

Modulus er ikke et færdigt produkt, men Hechmann fortæller, at det er planen, at Modulus begynder de første brugertests her i første kvartal.

Mange af kunderne kører en tidligere version af TietoEnators fagforeningsløsning, mens for eksempel HK skal gennemføre en implementation fra bunden.

Ingen kommentarer

2007-regnskabet er ikke færdigt, og Erik Hechmann har ingen kommentarer, før tallene er godkendt af revisionen.

I 2006 omsatte TietoEnator for 348,5 millioner kroner i Danmark og nåede et resultat før skat på 68 millioner.

Året før havde selskabet et underskud før skat på 8,5 millioner kroner.

Årsagen til den store fremgang skyldes en ekstraordinær indtægt fra salget af "government business-aktiviteten," der løftede 2006-resultatet før skat med godt 108 millioner kroner.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job