Dansk TietoEnator-afdeling går fri af sparerunde

Den finske koncern TietoEnators store sparerunde omfatter ikke umiddelbart Danmark. "Vi ser på vækst snarere end nedskæringer," siger den danske direktør Erik Hechmann.

Artikel top billede

Det danske TietoEnator-datterselskab bliver ikke umiddelbart ramt af den skarpe sparekniv, som det finske moderselskab svinger i øjeblikket.

"Danmark er defineret som et vækstområde i koncernen, så vi ser på vækst snarere end nedskæringer," siger Erik Hechmann, administrerende direktør, TietoEnator Danmark.

Efter et tabsgivende tredje kvartal i 2007 satte TietoEnator gang i en spareplan, der i slutningen af 2009 ventes at slå fuldt igennem med besparelser i størrelsesordenen 100 millioner euro svarende til 750 millioner kroner.

Sparer 375 mio. i år

Allerede i slutningen af indeværende år forventer TietoEnator at nå besparelser i omegnen af 375 millioner kroner.

"Det er klart, at også vi er nødt til at have fokus på omkostningerne, når der er sådan et "performance improvement program. Men vi har ingen konkrete aktiviteter på den front," siger Erik Hechmann.

Men hensyn til væksten, så ser det danske Tietoenator-selskab på de tilbud og koncepter, der er udviklet til det internationale marked for at tilbyde dem også til danske kunder.

solgt til 11 fagforeninger

Et af TietoEnators forretningsområder er løsninger til fagforeninger.

"11 danske fagforeninger har tegnet kontrakt på at købe løsningen Modulus," siger Erik Hechmann.

Modulus er ikke et færdigt produkt, men Hechmann fortæller, at det er planen, at Modulus begynder de første brugertests her i første kvartal.

Mange af kunderne kører en tidligere version af TietoEnators fagforeningsløsning, mens for eksempel HK skal gennemføre en implementation fra bunden.

Ingen kommentarer

2007-regnskabet er ikke færdigt, og Erik Hechmann har ingen kommentarer, før tallene er godkendt af revisionen.

I 2006 omsatte TietoEnator for 348,5 millioner kroner i Danmark og nåede et resultat før skat på 68 millioner.

Året før havde selskabet et underskud før skat på 8,5 millioner kroner.

Årsagen til den store fremgang skyldes en ekstraordinær indtægt fra salget af "government business-aktiviteten," der løftede 2006-resultatet før skat med godt 108 millioner kroner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job