Mød it-Danmark på Facebook

Netværk, nyhedsoverblik og it-diskussioner er de oplagte fordele ved den nye Facebook-gruppe Computerworld DK. Du er hermed inviteret.

Artikel top billede

Som fast Computerworld-læser er du højst sandsynligt blandt de 288.837 danskere, der indtil videre har oprettet en profil på Facebook.

Facebook er seneste skud på stammen i den voksende jungle af sociale netmedier, hvor også MySpace, LinkedIN og Second Life eksisterer.

Facebook er dog mere interessant end som så, for med over en kvart million danskere som medlemmer er der tale om intet mindre end Danmarkshistoriens største netværk.

Det er et nyt massemedie, hvor du let og hurtigt kan netværke – også i it-professionelle sammenhænge.

Derfor inviteres du hermed til at melde dig ind i Facebook-gruppen Computerworld DK.

På Computerworld DK kan du møde andre it-interesserede danskere og alle de læsere, som du dagligt møder i debatten på computerworld.dk. Gruppen giver dig via et rss-feed også det evige it-nyhedsoverblik direkte på Facebook.

Meld dig under fanerne i det nye netværk for folk, der vil noget med it.

Velkommen til!

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS